4 EGZOTYCZNE LEKTURY NA WAKACJE!

30.06.2017

Egzotyczny i daleki od naszej codzienności świat orientalny intryguje, dlatego w ciągu kilku ostatnich lat powstało sporo powieści, reportaży i książek historycznych odkrywających go przed nami. Dzięki naszym czterem książkom poznasz pasjonujące historie władców osmańskich, przepych pałaców bogatych szejków i dramat mieszanych małżeństw rozgrywający się w orientalnym otoczeniu! 

Freely_Prywatnezyciesultanow_500pcx

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego, John Freely

Imperium Osmańskie kojarzymy z ogromnym przepychem i owianym tajemnicą haremem. „Prywatne życie sułtanów” odkrywa do tej pory nieznane detale i jest wartościową lekcją historii. Autor niezwykle skrupulatnie przedstawił wszystkich władców z dynastii Osmanów. Dzięki książce poznajemy intrygi kolejnych władców, ich polityczne umiejętności, upodobania oraz namiętności. Przedstawienie ponad 800 lat tureckiej historii w jednej książce to wyzwanie, któremu autor sprostał. Książka jest bardzo dobrze skonstruowana i daje klarowny obraz tego egzotycznego świata. Jest tu sporo imion i postaci, ale w zapamiętaniu ich i orientacji w zawiłych powiązaniach pomaga drzewo genealogiczne Osmanów oraz słowniczek z wyrazami i terminami tureckimi. W słynnym pałacu Topkapi przez ponad siedem wieków tętniło życie. Za każdym władcą stała równie potężna kobieta, która miała niemały wpływ na losy imperium. John Freely przedstawia pełno faktów i ciekawostek, dlatego książka jest wspaniałą pozycją dla miłośników Bliskiego Wschodu i osób mających ochotę na egzotyczną przygodę!

Arabski_mąż_-_okładka_www

Arabski mąż, Tanya Valko

To kontynuacja dotychczasowych powieści Tanyi Valko i dalsze losy poznanych wcześniej bohaterów – Doroty, jej dwóch córek, Marysi i Darii oraz ich mężów – diametralnie różnych ludzi, których pokochały pół-Arabki. Seria Tanyi Valko ujawnia jak radzą sobie europejskie kobiety w świecie ogarniętym krwawą wojną, jak wygląda codzienność kalifatu i życie w Państwie Islamskim. Dzięki sadze poznajemy współczesny świat arabski, który łączy fascynujące dziedzictwo historyczne i kulturowe, ale także przemoc i terroryzm. Fabuła powieści wpisana jest w autentyczne wydarzenia, które rozgrywają się na naszych oczach. To bardzo poruszająca lektura, która wzrusza i wzbudza silne emocje, ale także daje obraz tego co naprawdę dzieje się na Bliskim Wschodzie.

 

Laila Shukri to tajemnicza pisarka, która w Polsce występuje wyłącznie z zakrytą twarzą ubrana w hidżab. To podobno Polka mieszkająca w krajach arabskich, żona bogatego szejka, w tajemnicy wydająca książki. Nie wiemy oczywiście czy to prawda, ale z pewnością wzmacnia to aurę tajemniczości, a autorka niewątpliwie ma szeroką wiedzę na temat krajów arabskich i przekonywująco opisuje swoje w nich życie.

 jestem-zona-szejka-b-iext44047160

Jestem żoną szejka to książka, w której znajdziecie doskonale przedstawiony świat bogatych arabskich szejków i sporą ilość ciekawych faktów na temat historii, kultury i współczesnych obyczajów tego mało znanego terenu. Jest tutaj sporo romantyzmu, trudnych życiowych wyborów i miłość bohaterki do mężczyzny pochodzącego z całkowicie odmiennego kręgu kultury. Kiedy Isabelle poznaje Salima jej życie nabiera sensu. Traktowana jest jak księżniczka, a jej fascynacja mężem rośnie. Jednak po pewnym czasie zaczyna dostrzegać toczące się poza jej zamkniętym środowiskiem życie i ten obraz nią wstrząsa… To ciekawa i pouczająca książka.

 perska-namietnosc-b-iext48192196

Perska namiętność to kolejna, emocjonująca książka Laili. Tym razem bohaterką jest Sara, która pod wpływem stresujących wydarzeń w domu rodzinnym, popada w depresję. Najpierw z koleżanką wybiera się na Sri Lankę, następnie wyjeżdża do Tunezji. Poznaje tam mężczyznę, z którym pod wpływem emocji wiąże się i podejmuje decyzje, z których trudno będzie się jej wycofać…To tylko pozornie lekka, miłosna historia. Powieść mówi o poświęceniu, miłości i chęci do życia. Jest niezwykle ciekawa i wzruszająca!

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora