4 KSIĄŻKI NA DŁUGI WEEKEND CZERWCOWY

13.06.2017

Jeśli poszukujecie książek, które czyta się w napięciu z silną potrzebą poznania finału wydarzeń, to wszystkie nasze propozycje spełniają to kryterium! Wybraliśmy dla Was cztery książki, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę i w długi weekend czerwcowy wybrać się w podróż między stronami najlepszych historii!

fa086bb0d2

Czas zmierzchu, Dmitry Glukhovsky

Główny bohater, Dmitrij Aleksiejewicz – zawodowy tłumacz, otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku wyruszyła po święte księgi Majów. Autorem pamiętników jest Luis Casa-del-Lagarto, podążający z oddziałem żołnierzy przez selwę Półwyspu Jukatan. Tłumacz ulega fascynacji księgą. Im bardziej się w nią zagłębia, tym śmielej bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. Tymczasem prasa donosi o kolejnych kataklizmach jakie spadają na świat i pochłaniają tysiące ofiar – trzęsienie ziemi w Iranie, huragany w Stanach Zjednoczonych, tsunami w Indonezji, susza i pożary w Rosji. Tłumacz zaczyna zastanawiać się czy jest jakiś związek między współczesnymi wydarzeniami, a wyprawą opisaną na kartach dziennika… „Czas zmierzchu” to niesamowity dreszczowiec pełen mistycyzmu i tajemnic. Podczas czytania traci się świadomość co jest fikcją, a co prawdą. Autor zbudował niesamowite napięcie, stawia w książce wiele ciekawych tez i zmusza czytelnika do rozważań na ich temat. Niebanalny pomysł Glukhovsky’ego na fabułę zyskał rzesze zwolenników!

d_3847

Kolej podziemna, Colson Whitehead

Bohaterką powieści jest Cora, czarnoskóra niewolnica w trzecim pokoleniu. Wspólnie z przyjacielem decyduje się zaryzykować ucieczkę z plantacji bawełny w stanie Georgia. Pościg jest tuż za nimi, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci. Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych niewolników z południowych stanów Ameryki do Kanady i Meksyku. Na ten skomplikowany system składały się drogi, tunele, szlaki, kryjówki, przewodnicy, organizacje i całe społeczności. Nastolatka odwiedza podczas swojej podróży kolejne, niesamowite krainy. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, jednocześnie rozprawia się z przeszłością, poznaje siebie i świat. Książka to połączenie realizmu i alegorii. Niezwykle ciekawe są tajniki systemu przerzutowego zbiegłych niewolników, które odkrywa przed nami Whitehead. Pisarz bardzo wiarygodnie oddał dramat niewolników i ich pragnienie wolności. Książka została uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016, a także zdobyła nagrodę Goodreads Choice Award.

lokatorka_500

Lokatorka, JP Delaney

Czasami przychodzi taki moment w życiu, kiedy potrzebujemy dużej zmiany, by odciąć się od dotychczasowych wydarzeń i uporządkować pewne sprawy. W takim momencie poznajemy Jane – jedną z bohaterek thrillera JP Delaney’a. Nowoczesne mieszkanie do którego się przeprowadza i surowe reguły narzucone przez właściciela, wydają się w sam raz, by odpocząć po dotychczasowym chaosie. Przed wynajęciem lokalu Jane musiała pozytywnie przejść rozmowę z architektem i jednocześnie właścicielem mieszkania. Po pewnym czasie kobieta odkrywa, że wiele łączy ją z poprzednią lokatorką – Emmą. Wygląd, sytuacja życiowa i chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa, obie nawiązały specyficzny romans z właścicielem. Jednak Emma nie żyje, a przyczyny jej śmierci nie zostały wyjaśnione. Projektant mieszkania, Edward, uwielbia perfekcjonizm i minimalizm do tego stopnia, że tymi samymi zasadami kieruje się także w kontaktach z ludźmi. Jest zamknięty i tajemniczy. Jane zaczyna czuć się nieswojo w mieszkaniu, które wydaje się technologiczną fortecą. To paranoja czy uzasadniony strach? Historię opowiadają nam obie bohaterki. Dostrzegamy dzięki temu podobieństwa w ich życiu. Wiemy, że Emma nie żyje, a z każdą stroną rośnie napięcie i strach o losy Jane. Książka została ogłoszona thrillerem roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii! Warto sprawdzić czy zasługuje na to określenie 🙂

ponad-wszystko-b-iext39615923

Ponad wszystko, Nicola Yoon

Wyobraźcie sobie, że całe swoje życie spędzacie w domu – białym, odkażonym i sterylnie czystym. Nie możecie wychodzić na zewnątrz, a wszystkie rzeczy, które mają do Was trafić, najpierw są starannie czyszczone z zarazków. Poza dwoma osobami, nie macie kontaktu z ludźmi. Ktokolwiek ma Was odwiedzić musi przejść długą procedurę odkażania. Przerażająca wizja, prawda? Tak wygląda życie bohaterki „Ponad wszystko” – Madeline Whitter. Jej choroba jest bardzo rzadka, polega na niskiej odporności immunologicznej i alergii „na wszystko”. Maddy ma siedemnaście lat i świat zna tylko z książek. Pewnego dnia jej życie ulega całkowitej zmianie. Dzieje się to za sprawą nowych sąsiadów, których dziewczyna zaczyna obserwować. Jej uwagę przyciąga Olly – chłopak z którym nawiązuje kontakt. Piszą do siebie na czatach, mailowo, komunikują się na migi przez okno, a po pewnym czasie, dzięki pielęgniarce – Carli, spotykają się w domu Maddy. To wywołuje lawinę zdarzeń i zmiany w życiu obojga. Powieść czyta się bardzo szybko, zakończenie jest nieprzewidywalne, a wręcz szokujące. Początkowo mamy wrażenie, że czytamy typową historię miłosną, jednak pisarka wykorzystała ten wątek jako podstawę do przedstawienia wartościowej historii o spotkaniu dwojga ludzi, dzięki któremu w ich życiu dochodzi do impasu i rozwiązania trudnych sytuacji rodzinnych. Polecamy książkę i ekranizację, która właśnie weszła do kin!

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora