5 CIEKAWYCH BIOGRAFII PIĘCIU CIEKAWYCH KOBIET

10.06.2020

Mam nadzieję, że lubicie biografie, bo mam dla was kilka naprawdę bardzo dobrych, zaskakujących i ważnych książek o nietuzinkowych kobietach. Pretekstem do napisania tego tekstu jest marcowa premiera dużej biografii Anny Walentynowicz pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. To od niej zaczniemy ten przegląd.

Anna Walentynowicz

Dorota Karaś i Marek Sterlingow od samego początku potrafią zainteresować czytelnika. Już w pierwszych akapitach ich niedawno wydanej biografii Anny Walentynowicz dowiadujemy się, że niektóre informacje, znane z dotychczasowych biografii działaczki „Solidarności”, nie do końca są zgodne z prawdą i że ukraińscy dziennikarze nazwali Walentynowicz „Ukrainką, która odmieniła losy Polski”. Dlaczego? Tego dowiemy się z książki. Niczego nie zdradzę, nie chcę psuć wam przyjemności czytania.

A czyta się tę książkę bardzo dobrze. Karaś i Sterlingow w ciekawy sposób kreślą losy swojej bohaterki, a co tym bardziej interesujące, w ich tle przedstawiają historię Polski od czasów przedwojennych na kresach, poprzez komunizm i walkę z nim, aż po rok 1989 i dalej do lat dwutysięcznych. Historia naszego kraju opowiedziana przez Karaś i Sterlingowa nie jest tak prosta, a walka o wolność tak heroiczna, jak bardzo często dziś się ją przedstawia. W biografii Anny Walentynowicz to, co dziś nazywamy wielką historią, przeplata się z prozą codzienności, nie jest tak efektowna i tak romantyczna. Za to jest bardziej złożona i przez to ciekawa.

Dzięki biografii „Walentynowicz. Anna szuka raju” portret Anny Walentynowicz, działaczki, opozycjonistki, jednej z ikon walki o wolność staje się także o wiele bardziej skomplikowany, niejednoznaczny, a przez to ciekawszy. I co najważniejsze, wydaje mi się, że uczciwszy.

Jestem pewien, że książka o Annie Walentynowicz to na pewno będzie jedna z najważniejszych biografii, które ukażą się w 2020 roku.

 

Irena Sendlerowa

W książce „Sendlerowa. W ukryciu” Anna Bikont również odkrywa przed czytelnikami, że pewne informacje o Irenie Sendlerowej, które zostały przyjęte za niepodważalne fakty, miały niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Irena Sendlerowa znana jako kobieta, która uratowała od śmierci tysiące żydowskich dzieci, od lat była w Polsce powszechnie szanowana. Przez lata jej działalność w czasie II wojny światowej została owiana legendą, a jej samej zaczęto stawiać pomniki – jeśli nie spiżowe, to z pewnością te w naszych umysłach. Bikont w swojej biografii pokazała, że działalność Sendlerowej w czasie wojny nie wyglądała tak, jak się powszechnie uważało. Reporterka pokazała w swojej książce również proces mitologizacji, jaki przeszła postać Sendlerowej. To bardzo ciekawa biografia i w ogóle jedna z najlepszych książek wydanych w 2017 roku. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście, to koniecznie to nadróbcie!

 

Hanna Krall

Nie darowałbym sobie, gdybym nie wspomniał tutaj o najwybitniejszej reporterce, pisarce Hannie Krall. Ktoś może zapytać: ale kto i kiedy napisał biografię Krall? Otóż, coś na kształt książki biograficznej stworzyli Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman, czyli uczniowie samej Krall. Chodzi o książkę „Krall” wydaną w 2015 roku. Wiem, że nie jest to klasyczna biografia. Ale zwłaszcza pierwsza część tej publikacji ma bardzo biograficzny charakter. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej Wojciech Tochman rozmawia z Krall i jeździ z reporterką do miejsc związanych z jej dzieciństwem i młodością. Przy okazji tych podróży Hanna Krall opowiada o swoim życiu. W drugiej, przygotowanej przez Mariusza Szczygła, znajdziemy stare teksty reporterki, które Szczygieł odnalazł w szufladach Krall.

 

Stefania Wilczyńska

Wszyscy znają Janusza Korczaka, ale kto pamięta o Stefanii Wilczyńskiej, jego wieloletniej współpracowniczce, chciałoby się powiedzieć, że prawej ręce? Stefania Wilczyńska była silną, niezależną osobą, nikim przyszywanym do Korczaka, ale tak jak on, nowoczesną wychowawczynią i menadżerką (tak byśmy dziś powiedzieli) domów dla sierot.

Świetną książkę poświęconą Wilczyńskiej napisała Magdalena Kicińska, a jej biograficzna opowieść nosi tytuł „Pani Stefa”. Koniecznie przeczytajcie, jeśli jeszcze nie czytaliście. W przeciwieństwie do wielu opasłych biografii ta książka ma ledwie 270 stron. Więc czyta się szybko. A przy tym czyta się bardzo dobrze.

 

Posełki

A jeśli mówimy o ciekawych, nietuzinkowych kobietach, to nie można nie wspomnieć o reportażu „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” Olgi Wiechnik. To książka, w której poznajemy osiem małych biografii ośmiu pierwszych posłanek (wówczas nazywanych posełkami), które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zasiadły w Sejmie II RP.

Podobnie jak w przypadku biografii Anny Walentynowicz, także tutaj oprócz ciekawych historii biograficznych, dostajemy również potężną dawkę wiedzy o ówczesnym świecie, jego codzienności i najważniejszych wydarzeniach historycznych, które miały wpływ na życie „posełek”.

To jest też książka, która pokazuje, że w życiu politycznym niektóre rzeczy nie zmieniły się od 100 lat, ale to już jest opowieść na inny wpis.

Tymczasem zachęcam do czytania wyżej wymienionych biografii. To są naprawdę bardzo ciekawe i dobre książki!

 

Książkę o Annie Walentynowicz kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Dorota Karaś, Marek Sterlingow, „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora