5 KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ W WAKACJE

22.06.2016
wakacje

W ciągu roku publikowanych jest mnóstwo książek, które warto przeczytać. Nie wszystkie tytuły zostają bestsellerami, część z nich ginie w natłoku kolejnych nowości. Wakacje sprzyjają lekturze, warto więc wykorzystać ten czas i nadrobić zaległe powieści. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych tytułów minionych miesięcy.

  1. Paul Bowles, Dom pająka

Paul Bowles uznawany jest za jednego z najbardziej fascynujących pisarzy XX wieku. Charakteryzuje go chłodny i zdystansowany styl, porównywany z klimatem opowiadań Edgara Alana Poe czy Franza Kafki. Akcja „Domu pająka” toczy się w Maroku. Bohaterami są amerykański pisarz, 15-letni arabski chłopiec oraz amerykańska rozwódka. Cała trójka zostaje wciągnięta w wir politycznych zamieszek i społecznych niepokoi, które mają miejsce w Fezie w roku 1954. Książka wydana została w 1955 roku, ale wciąż jest aktualna, biorąc pod uwagę wydarzenia na Bliskim Wchodzie. Mówi szczerze o przepaściach kulturowych między ludźmi, które mogą być powodem ludzkich tragedii.

  1. Lars Saabye Christensen, Odpływ

Christensen cieszy się niezmiennym uznaniem krytyków i czytelników. „Odpływ” to kolejna wybitna powieść norweskiego autora, która została uznana przez dziennikarzy za arcydzieło i najlepszą powieść autora. Czytelników zachwyca styl Christensena, język i sformułowania jakich używa. Bohaterami powieści często są osoby z fizyczną skazą, które nie potrafią się dostosować. To propozycja dla tych, którzy chcą zapoznać się z innym, charakterystycznym sposobem pisania.

  1. Terry Pratchett, Stephen Baxter, Długi Mars

Ze współpracy Terry’ego Pratchetta i Stephe’a Baxtera powstał cykl książek science fiction. „Długi Mars” to ostatni tom trylogii. Połączone talenty wybitnego brytyjskiego pisarza Terry’ego Pratchetta i specjalisty od science fiction Stephena Baxtera zaowocowały bardzo dobrze skonstruowaną opowieścią, której czytanie to prawdziwa przyjemność. Nie ma tu wartkiej akcji, ale zaskoczeń jest wystarczająco dużo, a wykreowany świat jest niezwykle bogaty.

  1. John Banville, Prawo do światła

John Banville uważany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy anglojęzycznych. To co charakterystyczne dla irlandzkiego pisarza to poetycki język jego prozy. „Prawo do światła” to niezwykle poruszająca opowieść o aktorze u schyłku kariery. Książka porusza temat pamięci, wyobrażeń i wspomnień, które kształtują człowieka i jego sposób postrzegania rzeczywistości. Powieść jest wielowątkowa, pełna niedopowiedzeń i mylenia prawdy z wyobrażeniem. John Banville porównywany jest przez krytyków do Prousta i Nabokova.

  1. Javier Marías, Pisane życia

Javie Marías należy do nielicznej grupy pisarzy, których udaje się rozpoznać po przeczytaniu jedynie fragmentu utworu. „Pisane życia” to biografie pisarzy, ale przedstawione w odmienny sposób. Marias koncentruje się na mistrzach XVIII, XIX i XX wieku. Przedstawia ich codziennego życie i zmagania, zdejmując maski sławy i mitologizacji, które zwykle z czasem  się pojawiają, odczłowieczając znanych ludzi.

Zainspiruj się naszymi recenzjami i wykorzystaj dłuższe, letnie wieczory na dodatkową lekturę!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora