5 KSIĄŻEK MIESIĄCA, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

29.11.2017

Listopad obfituje w ciekawe historie. Dzięki tym pięciu, bardzo różnym książkom, będziesz miał okazję poznać te najbardziej niezwykłe. Znajdziesz między nimi biografię niesamowitego człowieka, klasyczną historię grozy, pobudzające wyobraźnię opowiadania polskiego autora fantastyki, opowieści o nieznanej stronie świata przyrody i mroczną powieść drogi. Po którąkolwiek z nich nie sięgniesz, będzie to dobrze spędzony czas!    

Azyl-tytul-front
Azyl, Jarosław Grzędowicz

„Azyl” to opowiadania Jarosława Grzędowicza, autora „Pana Lodowego Ogrodu” i „Hel3”, które powstały na przestrzeni trzydziestu pięciu lat. Po raz pierwszy zostały zebrane w jedną książkę. Opowiadania zostały ułożone chronologicznie. Najstarsze, „Azyl dla starych pilotów”, pochodzi z 1982 roku, gdy autor był licealistą, a najnowsze i ostatnie w zbiorze nosi tytuł „Chwila przed deszczem”. Każdemu tekstowi towarzyszy komentarz autora – wspomnienia, refleksje czy okoliczności w jakich dane opowiadanie powstało. Mimo iż pokusa była duża, pisarz nie ulepszał swoich starych tekstów, nie zmieniał ich. Zbiór zawiera dziewięć tekstów różnej długości i o odmiennej tematyce.  Wszystkie niezwykle ciekawe i godne polecenia nie tylko fanom tego autora!

pudelko

Pudełko z guzikami Gwendy, Stephen King, Richard Chizmar

Powieść stworzona wspólnie przez Stephena Kinga i Richarda Chizmara. Coś dla miłośników  literatury grozy i tak zwanego klasycznego Kinga. Główna bohaterka tej krótkiej historii to dwunastoletnia Gwendy Peterson. Każdego dnia lata 1974 roku z miasteczka Castle Rock udaje się na Castle View, korzystając z jednej z dwóch dróg prowadzących do tego miejsca – owianych złą sławą, tzw. Schodów samobójców.  Wiszące nad klifem schody nie wzbudzają zaufania, jednak widok, który ukazuje się po zakończonej wędrówce kusi. Pewnego dnia po dotarciu na miejsce, dziewczynkę zaczepił obcy mężczyzna w dziwnym stroju. Wkrótce po tym wydarzeniu, Gwendy zaczyna mieć koszmary… Do współpracy między pisarzami doszło ponieważ Chrizmar podpowiedział Kingowi zakończenie tej historii, z którym podobno najsłynniejszy twórca książek grozy miał problem. Historia Gwendy i jej tajemniczego pudełka, mimo iż krótka, potrafi zawładnąć wyobraźnią!

najlepszy

Najlepszy, Łukasz Grass

To książka opowiadająca fascynującą historię Jerzego Górskiego. Człowieka, który przeszedł drogę od narkomana, monarowca, po sportowca, społecznika i biznesmena! Dziennikarz, Łukasz Grass, nad książką pracował kilka lat. Wraz z Górskim udawał się w podróż w przeszłość, w nierzadko trudne wspomnienia. „Najlepszy” opowiada o trzech etapach życia Jerzego Górskiego – o prawie 14 latach nałogu, o walce z nim oraz o zdobyciu tytułu mistrza świata w podwójnym triathlonie. Ta prawdziwa historia zmusza do przemyśleń i jest dowodem na to, że  nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i że nawet z ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej jest wyjście. To potężna dawka motywacji! Na ekranach kin możecie także obejrzeć film opowiadający historię tego niesamowitego człowieka.

nat

Nieznane więzi natury, Peter Wohlleben

To już trzecia książka słynnego leśnika! „Sekretne życie drzew” i „Duchowe życie zwierząt” stały się bestsellerami. W nowej książce Peter Wohlleben opowiada o wyjątkowej więzi pomiędzy wszystkimi stworzeniami zamieszkującymi las. Wspólnie tworzą one wielki i niezwykle bogaty ekosystem. Każdy organizm żyjący w lesie jest ściśle powiązany z innymi – zarówno najmniejsze bakterie, jak i wiekowe dęby czy buki. Ich wzajemne relacje sprawiają, że cały las żyje w równowadze. Autor przez wiele lat swojej pracy obserwował niekorzystny wpływ nowoczesnych technologii na przyrodę. Szkody w ten sposób wyrządzone zmotywowały go do propagowania wiedzy dotyczącej ekologii. Wohlleben po mistrzowsku potrafi opowiadać o naturze i snuć historie jak z wciągającej powieści.

Exodus-okładka-278x400

Exodus, Łukasz Orbitowski

Dzięki „Innej duszy” Łukasz Orbitowski zyskał powszechną popularność. Jego najnowsza książka  „Exodus” to coś nowego w dorobku autora specjalizującego się do tej pory w literaturze fantastycznej i grozy. Tym razem pisarz sięgnął po konwencję powieści drogi. Tytuł nieprzypadkowo nawiązuje do Biblii, ponieważ książka opowiada głównie o winie i karze. Akcja powieści toczy się z rozmachem i sięga od Berlina po Grecję, przez obóz przesiedleńców w Alpach i Lublanę. Główny bohater jest uciekinierem, ale czytelnik na początku nie wie, dlaczego ucieka, ani kim tak naprawdę jest. Autor powoli odkrywa jego losy. Historie z przeszłości i teraźniejszości są prowadzone równolegle i wzajemnie się uzupełniają. Dla czytelnika nie jest jasne, kto w książce jest ofiarą, a kto oprawcą, cały czas możemy tylko snuć domysły i podejrzenia. Droga głównego bohatera jest mroczna i trudna. „Exodus” to w dużej mierze książka o ludzkiej bezwzględności, interesowności i nieuczciwości.

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora