5 powodów, dla których warto przeczytać Chatę.

31.03.2017
Chata

Życiowa mądrość. ,,Chata” to opowieść o ojcu. Mackenzie Allen Philips postanawia wybrać się z rodziną na wycieczkę. Niestety jego najmłodsza córka zostaje uprowadzona. Cztery lata później zrozpaczony ojciec dostaje list od Boga z prośbą o spotkanie w starej chacie gdzie odnaleziono zakrwawioną sukienkę ukochanej córeczki. Z pozoru to niezwykle nieprawdopodobna historia, która zawiera wiele mądrości i przepisów na życie. To powieść, którą warto przeczytać teraz – podczas Wielkiego Postu lub w ciężkim okresie życiowym. Zmusza do zrobienia rachunku sumienia, odpowiada na większość naszych pytań związanych z Bogiem, wiarą, miłością do drugiego człowieka, wybaczaniem i życiem w społeczeństwie. Zadaje też wiele pytań, a przez to nakłania do refleksji, zastanowienia się nad sensem wiary.

Uniwersalność. Ta historia jest tak wielowymiarowa, że absolutnie każdy może czerpać z niej pełnymi garściami. Nie ważny jest wiek, płeć czy wykształcenie czy czasy w jakich obecnie żyjemy. Każdy jest dla Boga taki sam, każdego kocha on tak samo.

Prostota. Wydawać by się mogło, że taka historia gdzie autor pisze o wierze, Bogu i duchowości musi być przeładowana trudnymi dla nas słowami. Nic bardziej mylnego. Tutaj sukces tkwi w prostocie. Nie trzeba niczego utrudniać górnolotnymi wyrażeniami. Prawda broni się sama, bez wyszukanego opakowania, które sprawiłoby, że zwyczajny zjadacz chleba aż tyle by z niej nie wyniósł i to co naprawdę istotne mogłoby zostać pominięte.

Świetny pomysł na przedstawienie historii. Któżby spodziewał się, że Bóg zostanie przedstawiony pod postacią pulchnej, nieustannie roześmianej i piekącej w kuchni pyszne ciasteczka Murzynki? Na początku byłam zaskoczona, później zrozumiałam jak odnosi się to do całości historii i świetnie z nią współgra.

Premiera ekranizacji. W kinach jest obecnie prezentowana ekranizacja tej powieści. Myślę, że warto najpierw zapoznać się z pierwowzorem.

Jak widać, powodów do sięgnięcia po książkę Chata jest wiele. To historia, którą trzeba przegryźć, studiować, wracać do niej i się nad nią zastanawiać.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora