5 SPOSOBÓW, JAK DOBRAĆ KSIĄŻKĘ DO NASTROJU?

14.07.2023

Masz ochotę na kryminał, ale nie „ponury” skandynawski i nie aż tak komediowy, jak książki Chmielewskiej? Taki dokładnie pośrodku, relaksujący, ale wciągający? A może lepiej powieść obyczajową, tylko koniecznie z wątkiem romantycznym… Pytanie tylko, jak dobrać książkę pod nastrój, skoro w obrębie samych gatunków jest takie zróżnicowanie, a opisy fabuł niewiele pomagają?

Jest na to kilka sposobów. Każdy jednak ma swoje wady, ale można wybrać taki, który będzie nam pasował albo połączyć kilka na raz. Warto znaleźć swój sposób, by znaleźć tę idealną książkę. Bo nie ma nic gorszego niż zakup książki do poczytania, by się zrelaksować, a otworzyć istny horror…

1. POSZUKIWANIE „NA PIECHOTĘ” – badanie rynku

Dokładnie sprawdzamy wszystkie źródła. Rozpoczynamy od okładki, następnie podpytujemy znajomych, czytamy recenzje, szukamy informacji o gatunku literackim i, oczywiście, o autorze (najlepiej na trzy pokolenia wstecz). To rozwiązanie niezwykle czasochłonne i nie gwarantuje sukcesu. Znajomi mogą mieć inny gust i nie czytać podobnych lektur, a recenzje skupiają się często na ocenie fabuły czy stylu pisarskiego, nie zawsze uwzględniają nastrój. Ten sposób nie sprawdzi się też za dobrze w pierwszych dniach po premierze książki – wtedy informacji jest jeszcze bardzo mało.

2. AUTORSKIE OPOWIEŚCI – dla fanów pisarza

Szybszym sposobem jest zaufanie ulubionemu pisarzowi. Możemy wybrać sobie autora/autorkę, którego/ą czytamy, bo już dokładnie znamy. Możemy się jednak nieco rozczarować, jeśli akurat wybierzemy wyjątkową serię albo pozycję z jego/jej dorobku. Zaskoczyć nas może nawet Remigiusz Mróz, którego „Langer” z uniwersum Chyłki, jest dużo mroczniejszy niż książki z serii. Stephen King, mistrz horroru, także odstąpił od reguły prezentując nam fantastyczne „Baśniowe Opowieści”. Pisarz/pisarka gwarantują poziom, ale nie nastrój.

3. LUBIMY TE KSIĄŻKI, KTÓRE JUŻ DOBRZE ZNAMY – z serii i „podobne do…”

Podobna opcja do poprzedniej, ale pozwala nam na więcej swobody i odkrywania innych twórców. Czytamy wybrane serie i… szukamy podobnych. Na wielu książkach można znaleźć adnotacje w stylu: „Polska odpowiedź na…”, „Polski <tu wstaw pisarza/pisarkę>”, „Dla fanów serii <tytuł znanego cyklu>”… Takie wskazówki bywają bardzo pomocne, ale nie są gwarancją sukcesu.

4. SCENA DO SCENY, A UZBIERA SIĘ… NASTRÓJ – czyli na tropie motywów

Lubisz, kryminały, ale tylko z zagadką zamkniętego pokoju? A może wolisz ścigać superzłoczyńcę w typie Moriarty’ego? To działa nie tylko w kryminałach. W książkach young adults mamy też tak zwane „tropes”, czyli wątki lub sceny, które określają sposób prowadzenia akcji np. enemy to lovers, wybraniec, slow burn…

Motywy sporo zdradzają i pomagają ustalić, czy znajdziemy swoje ulubione wątki fabularne w danej książce. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Po pierwsze, dotyczy praktycznie wyłącznie kryminałów i romansów YA. Po drugie, każdy z tych motywów można poprowadzić zupełnie inaczej. Dobrze to widać na przykładzie Harry’ego Pottera. Wybraniec w pierwszych tomach radośnie odkrywał świat magii, by pod koniec serii przeżywać przygody jak z prawdziwego fantastycznego thrillera.

5. ZNAJDŹ IDEALNĄ KSIĄŻKĘ – wyszukaj w 5 sekund

A co jeśli nie jest ważny gatunek? Thriller czy kryminał – nieważne, ma straszyć! Komedia czy powieść obyczajowa – nie ma znaczenia, o ile będzie wątek miłosny.
Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki ZNAJDŹ IDEALNĄ KSIĄŻKĘ!

wyszukiwarka książek po nastrojach

Mamy tu najważniejsze emocje, których poszukujemy sięgając po książkę: akcję, namiętność, relaks, nostalgię, humor, strach…. Są też książki o faktach, z YA, czy dziecięce.

Sprawdźmy to!

Chcesz, żeby się działo i było trochę strasznie?

Wyszukaj: AKCJA + STRACH

akcja strach

Brakuje trochę romansu?

Wyszukaj: AKCJA + STRACH + NAMIĘTNOŚĆ

akcja strach namiętność

Szukasz czegoś z wartką akcją, ale jednak nie aż tak brutalnego, bardziej… relaksującego?

Wyszukaj: AKCJA + RELAKS

 

KORZYSTAJCIE!

wyszukiwarka niebieska

 

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora