6 dni, żeby wszystko naprawić | Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć, Marc Levy

12.10.2022
wszystko czego nie zdążyliśmy powiedzieć mark levy


Czasem jest za późno, aby naprawić relacje. Kiedy umiera ojciec, wydaje się, że ostatnia szansa na wyjaśnienie sobie wszystkiego minęła. Jednak Julia nie spodziewała się, że jej ojciec przygotuje dla niej coś takiego… Marc Levy w powieści “Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć” zaprasza nas do sentymentalnego świata pełnego wspomnień, uczuć i trudnych rodzinnych relacji. To wyprawa w głąb swoich uczuć. Jesteście na nią gotowi?

Powrót z zaświatów

“- I co? – zapytał z niecierpliwością. – Przyjedzie?
Julia pokręciła głową.
– Jakiego pretekstu użył tym razem, żeby się usprawiedliwić?
Julia głęboko odetchnęła i spojrzała Stanleyowi w oczy.
– Umarł!”

marc levy wszystko czego nie zdążyliśmy powiedziećKilka dni przed ślubem Julia dostaje szokującą wiadomość. Zmarł jej ojciec. Choć nie miała z nim dobrego kontaktu, żartuje nawet że śmiercią w takim momencie zrobił jej na złość, postanawia przełożyć ślub. Jednak to nie wszystko, czym ją zaskoczy. Dzień po pogrzebie w swoim mieszkaniu znajduje ogromną skrzynię, a w środku… swojego ojca. A właściwie robota, androida, który do złudzenia go przypomina. Okazuje się, że ojciec stworzył swoją wierną kopię, wyposażając ją w swoją pamięć, “żebyśmy mogli, ty i ja, w końcu powiedzieć sobie wszystko, czego nie powiedzieliśmy w porę”. Julia i Anthony wyruszają w szaloną i zarazem sentymentalną podróż po znajomych miejscach. By naprawić teraźniejszość, wracają do przeszłości. Na wszystko mają 6 dni – tylko tyle i aż tyle. Efekt tej wyprawy będzie miał zaskakujący finał.

(Nie) wszystko stracone

Marc Levy stworzył niezwykle ciepłą i pełną humoru powieść o relacji ojca z córką. Choć oparł się o dość odważny i nierealny (przynajmniej na ten moment!) koncept stworzenia androida do złudzenia przypominającego człowieka, to sama treść książki jest nad wyraz realna. Dostajemy pełną wzruszeń, ale też śmiechu i radości, historię ojca i córki, którzy próbują nadrobić stracony czas.

Julia otrzymuje niepowtarzalną szansę, aby poznać ojca, z którym do tej pory nie miała zbyt wiele wspólnego, poznać jego motywacje, ale także rodzinne sekrety. To jest unikalna możliwość, aby mogła uporać się ze swoim żalem i smutkiem. Prezent od losu (a właściwie od ojca), aby zamknąć pewien rozdział w swoim życiu. Nie spodziewa się jednak tego, co odkryje o ojcu i swojej rodzinie i jak wpłynie to na jej relacje z przyszłym mężem. Między emocjami, żalem i poczuciem humoru skrywa się prawdziwy suspens.

Jej ojciec z kolei dostał (a właściwie stworzył sobie) szansę, aby powiedzieć jej rzeczy na które wcześniej nie miał czasu. Chce naprawić stracony czas. Czy wykorzysta tę możliwość właściwie?

Podróż w czasie i przestrzeni

Powieść nie ma skomplikowanej fabuły. Jednak ma w sobie wiele wątków, które z jednej strony nas wciągają, a z drugiej skłaniają do przemyśleń. Prowadzi nie tylko przez zawiłości relacji ojca i córki. Pozwala nam na wyprawę w głąb własnych uczuć, zrozumienie co jest w życiu najważniejsze. Dodatkowo zostajemy przeniesieni w czasie aż do późnych lat 80. XX wieku, więc to także podróż do przeszłości i możliwość przyjrzenia się życiu z dystansu.

Jaki jest jeszcze jeden powód, aby sięgnąć po powieść “Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć” Marca Levy’ego? Serialowa ekranizacja książki produkcji Canal+, w której grają Jean Reno i Alexandra Maria Lara. Ten duet książkowo-serialowy perfekcyjnie się dopełnia.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Marc Levy “Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć”. Sonia Draga. Katowice 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora