ADRENALINA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

28.05.2021

Podobno od adrenaliny można się uzależnić. Działa niemal jak narkotyk – źrenice się rozszerzają, serce bije szybciej, a ciśnienie krwi wzrasta. Reakcja hormonalna wywołuje stan ekscytacji i przyjemnego upojenia. Są ludzie, którzy kochają takie ekstremalne przeżycia i zawsze szukają przygody. My rekomendujemy, aby nie podejmować ryzykownych zachowań. Natomiast w poszukiwaniu dreszczyku emocji polecamy sięgnąć po książki, w których adrenalina leje się strumieniami, a napięcie sięga zenitu.

Jack Reacher: Strażnik, Lee Child

Czy historie i bohaterowie, których dobrze znamy i jesteśmy w stanie przewidzieć niemal każdy ich krok, potrafią nas znudzić? Jack Reacher jest dowodem na to, że nie! „Jack Reacher to dzisiejszy James Bond. Nigdy nie mamy go dość” pisze Ken Follett. I z pewnością coś w tym jest, bo na kolejne powieści Lee Childa czekają miliony fanów na całym świecie. Co tym razem czyha na naszego bohatera?

Jack Reacher zatrzymuje się w sennej mieścinie w okolicy Nashville w Tennessee. Jak zwykle jest w drodze, jak zwykle nie ma zamiaru zagościć gdzieś na dłużej. Chce wypić kubek kawy i szybko ruszyć w dalszą drogę. Jednak, jak zwykle, nie udaje mu się. Jest bowiem świadkiem próby porwania… Nie byłby sobą, gdyby na to pozwolił, więc wkracza do akcji. Skutek jest taki, że mimowolnie staje się strażnikiem miejscowego informatyka (to jego próbowano porwać). Dopuścił on do cyberataku, z powodu którego całe hrabstwo jest sparaliżowane. Lecz szybko okazuje się, że za próbą porwania kryje się coś więcej i sprawa ma drugie dno. A może nawet trzecie…

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że najmocniejszym elementem powieści jest główny bohater Jack Reacher. To mieszanina siły, męskości, bezkompromisowości, ale z dużą dawką wrażliwości i silnego poczucia sprawiedliwości. Takich bohaterów kochamy. Czy w takim razie 25. powieść z serii o Reacherze może czymś zaskoczyć? Na pewno tym, że współautorem tej części jest brat Lee Childa, Andrew. Czy to wszystko? Otóż nie, bo powieści tego autora to jedno wielkie zaskoczenie – każdy nowy wątek wywraca fabułę do góry nogami, a kolejne sceny trzymają w napięciu. Jeśli więc jesteście ciekawi, w jaki sposób Jack Reacher tym razem poradził sobie z rozwikłaniem zagadki, koniecznie sięgnijcie po powieść „Strażnik”.

Terapeutka, B.A. Paris

Idealny związek, idealny dom, na idealnym osiedlu. Wszystko wydaje się piękne, ułożone i bez skazy. Mieszkańcy ekskluzywnego, strzeżonego osiedla są tak samo doskonali, jak ich domy. Jednak okazuje się, że strzegą pilnie nie tylko swoich domów, ale także tajemnic…

Alice i Leo zdecydowali się zamieszkać razem. Wprowadzili się do świeżo wyremontowanego domu na drogim, zamkniętym osiedlu Circle w Londynie. Wydaje im się, że spełniają swoje największe marzenie – zaczynają wspólne życie w pięknych okolicznościach. Trafili do perfekcyjnego świata londyńskiej mieszczańskiej elity, gdzie wszystko jest piękne, zadbane i idealne. Jednak ta bańka pęka z hukiem, kiedy okazuje się, że w ich domu doszło do zbrodni. Nikt nie chce o niej mówić, każdy strzeże dostępu do sekretu. Alice zaczyna mieć obsesję na punkcie tej tragedii i za wszelką cenę próbuje rozwikłać zagadkę. Jednak sąsiedzi nabierają wody w usta. Okazuje się, że nie są tak doskonali, jak się początkowo wydaje…

„- Kocham ten dom – odparłam, w myślach krzyżując palce, bo go nie kochałam, nie naprawdę. Ale nauczę się go kochać, dla Leo. Z czasem bardziej mi się tu spodoba. Tylko że się nie spodobało”.

B.A. Paris to mistrzyni budowania atmosfery. W książce “Terapeutka” z pozoru nic się nie dzieje, nie ma nagłych zwrotów akcji, zaskakujących wydarzeń. Jednak pisarka tworzy taki klimat, który sprawia, że z drżącymi rękami odwracamy kolejne strony powieści. Początkowo ekskluzywny, pociągający i wyjątkowy charakter zamkniętego osiedla Circle zmienia się w duszną, klaustrofobiczną przestrzeń, a atmosfera osaczenia gęstnieje z każdą kolejną stroną. Pisarka doskonale ukryła tajemnicę pod wieloma warstwami i powiązaniami i stworzyła historię niejednoznaczną, którą trudno rozgryźć. Doskonała książka dla tych, którzy nie lubią oczywistych rozwiązań!

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Lee Child, Andrew Child „Jack Reacher: Strażnik”. Przeł. Jan Kraśko. Albatros. Warszawa 2021

B.A. Paris „Terapeutka”. Przeł. Maria Gębicka-Frąc. Albatros. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora