ANATOMIA ZŁA. PRAWDZIWE HISTORIE, KTÓRE BUDZĄ GROZĘ

11.03.2019

Jeśli myślisz, że szokujące morderstwa, ciągnące się sprawy sądowe i zagadki rozwiązane po kilkudziesięciu latach zdarzają się tylko w filmach, bardzo się mylisz. Życie dostarcza zdecydowanie więcej emocji i historii mrożących krew w żyłach niż niejeden oskarowy film. Po przeczytaniu tych książek zobaczysz, jak wygląda zło w czystej postaci.

„Obsesja zbrodni” Michelle McNamara

Zbrodnia doskonała podobno nie istnieje. A czy istnieje sześćdziesiąt zbrodni doskonałych? Przez kilkadziesiąt lat wydawało się, że tak. Michelle McNamara opisuje prawdziwą historię najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA. Golden State Killer, jak sama go nazwała, ma na swoim koncie 50 gwałtów oraz 10 sadystycznych morderstw. Atakował kobiety w ich własnych domach, niejednokrotnie na oczach mężów. Nie zostawiał żadnych śladów. W pewnym momencie przepadł. Uniknął schwytania przez policję, pomimo udziału w sprawie jednego z najlepszych profilerów w historii.

Jeśli lubisz się bać i chodzić po ulicy oglądając się co chwilę za siebie, ta książką dostarczy Ci odpowiednich wrażeń. Michelle McNamara w tak szczegółowy i skrupulatny sposób opisuje wydarzenia, że niemal widzisz je przed oczami. Od pierwszych stron książki wiesz, że masz do czynienia z opisem bestii, nie człowieka. Poznasz profil mordercy bez skrupułów, sadysty, którego nikt i nic nie potrafiło zatrzymać.

„Obsesja zbrodni” to połączenie thrillera, kryminału i reportażu w jednym. To historia, która choć przeraża, to także wciąga, ciekawość zmienia w głód poznania prawdy. Na długo pozostanie w twojej pamięci.

„Ruska Mafia” Artur Górski

Mówisz „mafia”, myślisz „Włochy”. Nic dziwnego, samo słowo „mafia” pochodzi z Sycylii, a Don Vito Corleone to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci filmowych. Jednak mafiosi z Sycylii bledną przy gangsterach zza Buga. To rosyjską mafię bowiem FBI uznało za największą i najgroźniejszą organizację przestępczą na świecie. Jej brutalność szokuje, a zasięg działań wydaje się nieprawdopodobny.

Pomimo tego nadal wiemy o niej niewiele. Choć jej poczynania są popularnym tematem filmów, to prawda o ruskiej mafii jest zupełnie inna, niż ta pokazywana na ekranach kin. „Według autorów rosyjski gangster zawsze ma mnóstwo pieniędzy, układy z gangami całego świata oraz politykami, jest okrutny i nigdy nie wybacza. (…) Prawda natomiast jest taka, że tym, którzy kręcą filmy czy piszą książki o rosyjskiej mafii, zwyczajnie… brakuje wyobraźni.”

Artur Górski, autor ”Masa o polskiej mafii”, powraca z reportażem, który szokuje jeszcze bardziej. Namówił Nazara, rezydenta rosyjskiej mafii w czasach Pruszkowa i Wołomina w Polsce, na szczerą i pełną szczegółów rozmowę. Zastanawiasz się, dlaczego ktoś taki zgodził się na tę opowieść? Bo nie miał nic do stracenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie były początki zorganizowanej przestępczości w Związku Radzieckim, kim jest wor w zakonie i kto wyposażył limuzynę w 7 najwyższej klasy monitorów, zapraszamy do lektury.

„Sprawa dla koronera” John Bateson

„Jeszcze jeden zwyczajny dzień w pracy – mówi Holmes z uśmiechem zakłopotania, wspominając tamtą sprawę ze świadomością, że co jak co, ale to nie był zwykły dzień. No ale mało było w jego życiu dni, które można nazwać zwyczajnymi.” Tak w dwóch zdaniach można opisać niecodzienną codzienność w pracy koronera.

Precyzja i dociekliwość to słowa klucze w tym zawodzie. John Bateson w swojej książce oddaje w pełni jego charakter. Czytając szczegółowe opisy miejsc zbrodni, ale także tego, jak wygląda biuro koronera, poczujesz się, jakbyś był na miejscu. Poznasz człowieka, który każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, a od jego pracy zależy to, czy uda się wyjaśnić sprawę, dowiedzieć się, kto jest winny. Zobaczysz, jak pracuje, które informacje są ważne, jak z ogromu danych wyławia te, które pozwolą rozwiązać zagadkę. Dowiesz się też, czy z przyborów toaletowych można zrobić narzędzie zbrodni, zajrzysz do celi śmierci w San Quentin i przyjrzysz się z bliska morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Michelle McNamara „Obsesja zbrodni”. Przeł. Jarosław Mikos. Znak. Kraków 2019.

Artur Górski „Ruska Mafia”. Pruszyński i S-ka. Warszawa 2019.

John Bateson „Sprawa dla koronera”. Przeł. Anna Sak. Znak. Kraków 2019.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora