Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break

27.12.2015

Andrzej Niemczyk, były trener reprezentacji kobiet w siatkówce, to postać kontrowersyjna, która w świecie sportu cały czas budzi emocje. W autobiograficznej książce twórca największych sukcesów polskich siatkarek opowiada o swoim życiu i pracy.

Już sama okładka wydaje się być prowokacją – na niej Niemczyk, któremu z ust bucha biały papierosowy dym. Również sam tytuł daje wiele do myślenia – „Życiowy tie-break”, czyli można by rzec: dogrywka dla życia. Dlaczego dogrywka? Wszystko wyjaśni się w książce.

zdj4b

W książce Niemczyk skupia się głównie na wątku sportowym. Trochę opowiada o swojej młodości, o początkach kariery, o swoich sukcesach i porażkach. Dokładnie opisuje swoją pracę trenerską z kobiecą reprezentacją Polski, z którą dwukrotnie sięgnął po tytuł Mistrza Europy.

Tę książkę można w zasadzie traktować jako autorski podręcznik dla trenerów siatkówki, bo Niemczyk dokładnie opowiada o swoich metodach pracy, zdradza kulisy przygotowań do wielkiego turnieju, mówi o tym, jak układała mu się współpraca z zawodniczkami. Choć współpraca z Niemczykiem do łatwych nie należała i wielu trenerów nie chciałoby pewnie brać z niego przykładu.

zdj4c

W książce pojawiają się również wątki osobiste, w tym te najbardziej dramatyczne, jak choroba, którą Niemczykowi udało się pokonać. Czytelnikowi, który dzięki książce pozna losy kontrowersyjnego trenera, łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego Niemczyk jest takim człowiekiem jakim jest.

„Życiowy tie-break” to książka napisana z perspektywy głównego bohatera, więc niesie ona przekaz bardzo subiektywny. Jednak świetny pomysł wprowadzenia do całej opowieści wypowiedzi innych osób, które opowiadają o Niemczyku, nadaje tej książce większej obiektywności. Świetnym podsumowaniem książki są natomiast krótkie wywiady z siatkarkami, które pracowały z Niemczykiem – umieszczone na końcu książki rozmowy tworzą coś w rodzaju epilogu.

zdj4a

W książce znajduje się wiele zdjęć z prywatnego archiwum trenera. Szczególnie interesująca są te fotografie, które pochodzą z młodości Niemczyka.

„Życiowy tie-break” to książka przede wszystkim dla fanów siatkówki, którzy od lat śledzą losy męskiej i żeńskiej reprezentacji. Dla kogoś, kto tym sportem się nie interesuje, lektura może być odrobinę zbyt hermetyczna, a przez to mniej interesująca.

Andrzej Niemczyk,

Życiowy tie-break

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora