BAUMAN – PORTRET CZŁOWIEKA | „Bauman. Biografia” I. Wagner – recenzja

12.10.2021

Najnowsza biografia Zygmunta Baumana jest trzecią z kolei książką, która ukazała się w ostatnim czasie w Polsce na temat tego wybitnego socjologa i filozofa.

bauman biografia wagnerKsiążka badaczki i akademiczki, Izabeli Wagner, napisana została pierwotnie w języku angielskim z myślą o czytelnikach i czytelniczkach spoza Polski. W pewien sposób określiło to nie tylko styl, w jakim jest napisana biografia, ale również i treść. Autorka musiała bowiem pewne rzeczy związane z biografią wybitnego myśliciela – niekoniecznie oczywiste – klarować i komentować. Gdy czyta się jednak tę biografię teraz w języku polskim, można dzięki temu sposobowi opowieści przyjrzeć się niejako z boku historii czy przemianom społecznym. I, dodam od razu, jest to bardzo ciekawe czytelnicze doświadczenie.

Sama postać Baumana jest ujęta w bardzo szerokim kontekście. Przede wszystkim autorka kreśli dość szczegółowo tło historyczne. Dowiadujemy się wiele o specyfice życia przedwojennych Żydów w Poznaniu czy latach wojennych. Sporo miejsca poświęcono również życiu akademickiemu i naukowemu w okresie po 1945 roku. Ważnym momentem przełomowym jest w tej biografii także rok 1968. Obok kwestii politycznych, Wagner zagłębia się w życie codzienne. Reprodukuje na przykład zdjęcie małego Baumana z konkursu piękności (!), osobne miejsce poświęca dziecięcym i młodzieńczym problemom z nadwagą.

Niebywale istotnym i ważnym aspektem tej opowieści o Baumanie jest również próba nakreślenia psychologicznego portretu opisywanej postaci. Udało się to autorce głównie ze względu na bezcenny materiał, który zdobyła, czyli niepublikowany manuskrypt skierowany do dzieci i wnuków. Wagner twierdzi, że Bauman opisał tam „kluczowe wydarzenia swojego życia i wskazuje, w jaki sposób zaważyły one na jego dalszych losach”.

„Bauman” Wagner to opowieść wnikliwa i głęboka, a także świetnie udokumentowana. Udał się założony na początku książki również cel skonfrontowania poczucia tożsamości (czyli osobistej odpowiedzi na pytanie, kim jestem) z tym, jak ludzie nas postrzegają. Otrzymaliśmy dzięki temu książkę wielowymiarową i fascynującą.

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Bauman. Biografia” Izabela Wagner, Czarna Owca, 2021

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora