BONDA ZASKAKUJE CZYTELNIKÓW W FINAŁOWEJ CZĘŚCI CYKLU O SASZY ZAŁUSKIEJ!

21.06.2018

Katarzyna Bonda należy do czołówki polskich autorów kryminałów. Zadebiutowała w 2007 roku i od tej pory czyta ją cała Polska. Pisarka wymyśla wielowątkowe fabuły pełne szczegółów, wiarygodnych i ciekawych bohaterów, których przygody śledzi się z zapartym tchem! Dzięki serii o profilerce Saszy Załuskiej uzyskała miano „królowej polskiego kryminału”.

cztery-zywioly-tom-1-pochlaniacz-w-iext41767666 cztery-zywioly-tom-2-okularnik-w-iext41805557

cztery-zywioly-tom-3-lampiony-w-iext44922076czerwony-pajak

Katarzyna Bonda wychodzi poza ramy klasycznego kryminału. Zagadka kryminalna napędza akcję, ale  skrupulatnie nakreślone tło obyczajowe jest równie ważne. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu miejsc i czasów łatwo jest się czytelnikowi wczuć w klimat opisywanych wydarzeń. „Czerwony pająk” to czwarta po „Pochłaniaczu”, „Okularniku” i „Lampionach” część kryminalnej serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Nazwa serii nawiązuje do żywiołów, z którymi bohaterka mierzy się w każdej części: Pochłaniacz – powietrze; Okularnik – ziemia; Lampiony – ogień; Czerwony Pająk – woda.

Bohaterka cyklu, Aleksandra „Sasza” Załuska, to postać niebanalna. Silna osobowość, która dzięki ponadprzeciętnej wiedzy, pasji i zaangażowaniu radzi sobie z najtrudniejszymi sprawami. To osoba o skomplikowanej sytuacji życiowej i nałogu, który wciąż o sobie przypomina… Oprócz bieżących śledztw Sasza zmaga się więc z demonami przeszłości, a każda kolejna część serii przybliża ją do odkrycia tajemnic.

Każda z części to liczący wiele stron tom pełny mrocznego klimatu. Sasza współpracuje z policją i pomaga w rozwiązywaniu kolejnych spraw kryminalnych, które sięgają daleko w przeszłość. W pierwszym tomie śmierć nastoletniego rodzeństwa wiązała się z zabójstwem właściciela sopockiego klubu muzycznego, do którego doszło 10 lat później. Kluczem do rozwiązania sprawy okazała się piosenka. Akcja drugiego tomu toczyła się w Hajnówce i dotyczyła zaginięć kobiet na Podlasiu oraz nawiązywała do wydarzeń sprzed lat – pogromu dokonanego przez żołnierzy wyklętych. Trzeci tom rozgrywał się w Łodzi. Sasza musiała stawić czoła nieobliczalnemu podpalaczowi.

W ostatnim tomie serii córka Saszy – Karolina, zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców. Porwanej dziewczynki bezskutecznie szukają policjanci. Zrozpaczona profilerka jest na skraju załamania. Jej własne śledztwo wykazuje, że porwanie powiązane jest z zagadkowym samobójstwem byłego oficera, dawnego przełożonego Załuskiej. Posiadał on dokumenty kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Zaginionych akt szukają wszystkie strony – mafiosi, politycy i służby specjalne. Porywacze wiedzą, że Sasza zrobi wszystko, by ocalić córkę. Równocześnie w starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety, a komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

To zaledwie wstęp do rozbudowanej fabuły, która tradycyjnie przepełniona jest ciekawymi wątkami i postaciami. W finałowym tomie wszystkie części układanki trafiają na miejsce i tworzą spójną całość. Poznajemy całą historię Załuskiej, wszystkie tajemnice z jej przeszłości zostają wyjaśnione. Dowiadujemy się m.in. jak trafiła do CBŚ i dlaczego została profilerką, a wydarzenia z poprzednich części nabierają nowego znaczenia.

Każda książka funkcjonuje jako osobna historia, nie trzeba więc czytać całej serii, choć naprawdę warto! Z każdym tomem ma się ochotę na więcej. Wartka akcja, świetne dialogi i humor przykuwają uwagę dostarczając wielu emocji. Od tej książki, jak i poprzednich części, nie sposób się oderwać, bo kryminały Bondy to nie tylko zagadkowe zbrodnie, ale jednocześnie powieści obyczajowe napisane w niebanalnym stylu i z rozmachem.

Książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora