Bono Mędrzec | Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść, BONO

21.12.2022
bono surrender recenzja

Na tę książkę czekali wszyscy wielbiciele zespół U2. I ja, choć nie należę do największych fanów supergrupy z Zielonej Wyspy, zajrzałem do tego bogato ilustrowanego tomiszcza z wielką ciekawością.

bono surrenderNa początku trzeba zaznaczyć, że tomiszcze, a konkretnie „40 piosenek, jedna opowieść”, zupełnie nie przypomina klasycznych opowieści biograficznych ani nawet autobiograficznych. To w zasadzie próba zebrania nieuporządkowanych zapisków, myśli, porad, wyznań i ilustracji. W tym sensie to bardziej album, klaser z pamiątkami, niż linearna opowieść.

Książka układa się w autorski projekt artystyczny. Całość podzielona została na dwie części, a poszczególne rozdziały – w sumie 40 – nazwano tak jak największe przeboje U2. Ale tytuły to raczej niezobowiązujące ramy. Owszem są nawiązania do tekstów, ale przede wszystkim dowiadujemy się więcej o tym, co myśli, czuje, czego doświadcza Bono. Refleksje te prowadzą do swoistej autoterapii. Obserwujący przemiany siebie i otaczającego świata Bono jawi się tu jako duchowy przewodnik. Bywa myślicielem, kimś, kto objaśnia rzeczywistość.

Najważniejszym jednak tematem, ujętym w tytule, jest umiejętność kapitulacji. Chodzi w tym, jak chce Bono, o zdolność rezygnacji. Mieści się tu i medytacja, i zgoda na nieuniknione, i jeszcze kilka innych kwestii, które artysta ilustruje, odwołując się często do cudzej twórczości, na przykład poety Rumiego.
„Surrender” to artystyczna układanka, którą należy czytać z uwagą, śledząc momentami meandryczny styl wywodu Bono. Ale fani wybaczą wszystko. Przede wszystkim jednak docenią pewnie fakt, że „Surrender” to również deklaracja przyjaźni, wyznanie miłosne, pamiętnik pewnej namiętności. No i, last but not least, podsumowanie wielu dekad pracy twórczej oraz mnóstwo nieznanych historii.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść”, Bono, Wydawnictwo Agora 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora