Bracia Indianie – przygody dzikiej prerii

04.12.2018
konie

Świat Wielkich Równin przed przyjściem białego człowieka wyglądał całkiem inaczej. Dwa razy do roku ogromne stada bizonów przemierzały wielką prerię w wędrówce, raz na południe, a raz na północ. Wśród skał żyły niebezpieczne niedźwiedzie Gryzli, a rzeki pełne były łososi, pstrągów i mintajów. Przenieść się do tej krainy można, przy pomocy kilku genialnych książek.

Fascynacja kulturą Indian amerykańskich

Na temat kultury oraz sposobów wojowania i wierzeń plemion indiańskich powstało tyleż samo o ile nie więcej mitów i powieści niż naukowych opracowań. Metafizyczny świat, który przenikał codzienność walecznych wojowników na każdym kroku nie od dziś fascynował, pisarzy, poetów i badaczy. Oto przegląd kilku sztandarowych pozycji.

Złoto gór czarnych

Trylogia małżeństwa Szklarskich to genialnie napisana powieść o losach młodego wojownika, który w przystępny sposób opowiada o narodzie Dakotów. To nie tylko pełna barwnych przygód książka o losach młodego Tehawanki, to też zbiór wiedzy na temat wierzeń plemion zamieszkujących tereny wielkich lasów, ich walki z wrogami oraz pierwsza styczność z białym człowiekiem. Książka wciąga już od pierwszych kartek, a po przeczytaniu ostatniej części chce się sięgnąć po więcej.

Techumes

Legendą, nie tylko u nas jest postać Stanisława Smolaka, który został wodzem Indian. Tak wygląda rzeczywistość, za to w powieści Techumes wsiąkniemy w świat przyjaźni jakie wiążą się tylko między braterskimi duszami. Razem z Ryszardem Kosem poznamy przepiękną Krainę Rdzennych Amerykanów.

Longin Jan Okoń przenosi nas w bardzo trudne dla Indian czasy, gdy biali nie respektowali umów, a ich samych nie uznawali nawet za ludzi. Będący świadkiem przykrego zdarzenia emigrant z Polski staje po stronie Indian i przenika do ich świata. Przyjaźń z wodzem Techumesem oraz występowanie w obronie czerwonoskórych nie przysparza mu przyjaciół wśród białych.

Ostatni Mohikanin czyli pięcioksiąg literatury przygodowo-awanturniczej

Klasykiem przy poznawaniu dziejów Indian oraz walk i całej historii, która ukształtowała kraj za oceanem jest powieść z cyklu Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka. Powieść jakkolwiek obecnie doczekała się krytycznej recenzji, jednak przez długi czas była naprawdę wielkim bestsellerem. Wartko i sprawnie prowadzone akcje, trzymające w napięciu wątki oraz sposób postrzegania konfliktu przez ówczesnych ludzi, dla poznania takich emocji warto ją przeczytać.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora