Cena poświęcenia | Nauczyciel z getta, Mario Escobar

16.08.2022
mario escobar nauczyciel z getta recenzja

Mario Escobar po raz kolejny sięgnął do tematyki wojennej. Tym razem zaprasza nas do warszawskiego getta i pokazuje życie, a właściwie walkę o przetrwanie, jaka się tam toczy. To ukłon w stronę jednego z najwybitniejszych pedagogów polskich – Janusza Korczaka. “Nauczyciel z getta” przedstawia losy jego oraz jego podopiecznych, żydowskie sieroty, którym los nie oszczędził w krótkim życiu bólu, cierpienia i samotności.

Misja skazana na porażkę

nauczyciel z getta mario escobarRok 1939. Dom Sierot w Warszawie prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, zostaje przeniesiony do getta. Znajduje w nim schronienie także Agnieszka Ignaciuk z synem Henrykiem. Agnieszka zostaje opiekunką dzieci i wraz z Januszem Korczakiem próbują znaleźć ocalenie dla swoich podopiecznych.

Kiedy zaczyna się redukcja getta warszawskiego robią wszystko, aby ukryć jak najwięcej dzieci. Szukają schronienia, pomocy zarówno u znajomych, jak całkiem obcych ludzi. Mają jeden cel – uchronić je od masowej zagłady. Wszyscy niestety wiedzą, jak to się skończy. I tylko dzieci nie wiedziały, co ich czeka, bo uwierzyły w słowa swojego nauczyciela.

Hołd cichemu bohaterowi

Janusza Korczaka nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba. To polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny. Badał świat dzieci i był twórcą systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, który w jego czasach był innowacyjnym podejściem. Podczas wojny nie opuścił swoich wychowanków z Domu Sierot znajdującego się w warszawskim gettcie, choć miał taką możliwość. Stał się symbolem walki o dobro dzieci.

“Nauczyciel z getta” to inspirowana życiem Janusza Korczaka powieść, która rozpoczyna się w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Książka jest fabularnym zapisem tego, co działo lub mogło się dziać w warszawskim gettcie. Choć jest to fikcja literacka to ma mocne oparcie w faktach i wierzymy w każde przeczytane w niej słowo. Escobar bowiem po mistrzowsku łączy fikcję literacką z prawdziwą, niezakłamaną historią. A historia ta po dziś dzień przejmuje do szpiku kości i każe wciąż na nowo stawiać pytanie: jak to się stało?

Zachwyt i ból

“Nauczyciel z getta” Mario Escobara to niezwykle piękna, ale przy tym ogromnie bolesna powieść. Porusza w nasz najczulsze struny. Od dumy i podziwu dla działań Janusza Korczaka, zachwytu nad jego niezłomnością i walką o dobrobyt dzieci. Po bunt i niezgodę na to, co za chwile ma się wydarzyć, krzyk rozpaczy nad bezbronnymi ofiarami Holocaustu i bezsilność wobec toczących się na naszych oczach wydarzeń.

Mario Escobar w sposób mocny, ale z zachowaniem wrażliwości, oddaje hołd Korczakowi oraz wszystkim ofiarom Holocaustu. To świadectwo odwagi człowieka, który bezgranicznie poświęcił się dzieciom. Wzruszająca książka, która na długo zostaje w pamięci.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Mario Escobar “Nauczyciel z getta”. Wydawnictwo Kobiece. Białystok 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora