CHARLOTTE LINK, SZEŚĆ LAT. POŻEGNANIE Z SIOSTRĄ

08.02.2017
Charlotte Link

To trudna, ale bardzo wartościowa książka, w trakcie czytania której, jak i jeszcze długo po, będziecie przeżywać poznaną historię.

Charlotte Link to niemiecka pisarka, znana Wam jako autorka bestsellerowych kryminałów. Jej książki to połączenie powieści obyczajowej z sensacyjną treścią i charakterystycznym klimatem grozy. Do najpopularniejszych należą „Dom sióstr”, „Obserwator” czy „Złudzenie”. „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” to coś zupełnie innego. To przejmujący opis choroby i śmierci siostry pisarki. Bardzo osobisty tekst, w którym autorka opisuje swoje życie i towarzyszący jej przez wiele lat lęk przed utratą ukochanej osoby.

Franziska w wieku dwudziestu kilku lat zachorowała na nowotwór węzłów chłonnych. Jak się okazało to rodzaj nowotworu, który jest uleczalny w 80% przypadków. Siostra Link wróciła do zdrowia i mimo ostrzeżeń lekarzy, że w wyniku leczenia nie będzie mogła mieć dzieci, założyła rodzinę. Jej życie stało się niezwykle intensywne. Działała jako wolontariusz w obronie zwierząt, dbała o bliskie relacje z rodziną, szczególnie z siostrą, Charlotte. Niestety w wieku 41 lat dowiedziała się o kolejnej chorobie – nowotworze jelita. Według lekarzy pozostało jej zaledwie dwa lata życia. Przeżyła jednak sześć lat, głównie dzięki ogromnej woli życia oraz pomocy ze strony rodziny. Książka opisuje życie w szpitalu, różne postawy lekarzy – zaangażowanych i takich, którzy powinny zostać odsunięci od pacjentów.

Pożegnanie z siostrą” to książka niezwykła. Nie jest przepełniona melodramatyzmem, jednak każdy z nas ma bliską osobę, którą bezwarunkowo kocha, więc jesteśmy w stanie wyobrazić sobie koszmar jaki stał się udziałem Charlotte Link. Historia, poza chorobą, osobistymi relacjami i przeżyciami, pokazuje przede wszystkim system opieki zdrowia. Głównie lekarzy, którym niestety nigdy nie można do końca ufać. Często brak im kompetencji, empatii, zbyt szybko poddają się i bezradnie rozkładają ręce. Celem książki jest właśnie zwrócenie uwagi na stosunek lekarzy, pielęgniarek i całej służby zdrowia do pacjenta. To także apel o to, by walczyć i nie tracić nadziei.

Książka Charlotte Link wywołuje ogromne wrażenie. Jest niezwykle emocjonalna, nie pozwala na czytanie z dystansem. Ból, niepokój, a wręcz rozpacz udziela się w miarę czytania, trudno więc po niej ochłonąć, jest bardzo wzruszająca i niestety przygnębiająca. Mimo to warta przeczytania, uświadamia, że naprawdę warto cieszyć się każdą chwilą życia, dbać o relacje z bliskimi i walczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora