CHORE AMBICJE CZY PLAN DOSKONAŁY? | LUDZIE PUTINA, CATHERINE BELTON

12.05.2022

Imperium chyli się ku upadkowi, sieć agentów wykorzystuje tę okazję, by wyprowadzić z kraju miliardy dolarów. Po osiągnięciu celu politycznego, czyli objęciu władzy, pieniądze te są wykorzystywane, aby zwalczyć wrogów – najpierw w kraju a potem za granicą. Brzmi jak fabuła politycznego thrillera? Nic bardziej mylnego. Ta historia wydarzyła się (i dzieje się nadal) naprawdę. “Ludzie Putina” Catherine Belton zabiera nas za kulisy Kremla tak daleko, jak nikomu do tej pory się to nie udało. Przeczytajcie, jakimi sposobami Putin próbuje odbudować Imperium Rosyjskie.

ludzie putina Catherine BeltonŚlepi na prawdę

To nie jest biografia Władimira Putina. To niezwykle skrupulatny, dokładnie udokumentowany obraz systemy, jaki budował przez wiele lat Putin oraz jego ludzie. To pokazanie sieci powiązań i układów między jego sojusznikami, którzy w sprytny, ale i brutalny sposób dążyli do władzy absolutnej i niepodzielnej. To wizja zmanipulowanych propagandą ludzi, którzy bezkrytycznie wierzą w jednego człowieka i są ślepi na jego oszustwa i przekręty. Ale to także obraz Zachodu uwikłanego w powiązania z Rosją, naiwnie wierzącego, że interesy z Putinem nie wpływają na bezpieczeństwo i demokrację europejską. Obraz Zachodu, który jest ślepy na to, co robi Putin, a kiedy prawda wychodzi na jaw, jest już za późno na reakcję. Wniosek książki jest gorzki – sami jesteśmy sobie winni.

Moralny kac Europy

Catherine Belton, dziennikarka śledcza agencji Reuters, prześledziła działania Putina już od lat 80-tych, ubiegłego wieku. Wtedy w ówczesnym ZSRR dochodziło do przemian, których konsekwencją był upadek Związku Radzieckiego. To wtedy Putin zaczął nie tylko snuć swój plan, ale także wcielać go powoli w życie. Zastąpił ludzi Jelcyna nowym pokoleniem oligarchów, którzy kosztem gospodarki kraju rozszerzyli swoje wpływy na Zachód. Dla nich pieniądze były ważniejsze nie tylko od przepisów prawa czy moralności, ale przede wszystkim od bezpieczeństwa własnego państwa. Autorka ujawnia szczegóły kampanii, której celem było rozszerzanie wpływów oraz osłabianie zachodnich instytucji. Z drugiej strony Putin cały czas prowadził kampanię wizerunkową, aby zbudować pozytywny obraz Rosji. Jego sukcesy na tym polu doskonale widać m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie poprzez sport Rosja zgromadziła wielu swoich sprzymierzeńców.

Ta książka przejdzie do historii

Dziś w trakcje wojny w Ukrainie, Zachód przeciera oczy ze zdumienia i wydaje się, że dopiero teraz zaczyna dostrzegać, jak bardzo dał się nabrać Putinowi. Czy jest już za późno na zmiany?

“Mnóstwo jest publikacji o współczesnej Rosji.. Ta bije na głowę je wszystkie. Długo oczekiwani Ludzie Putina to najlepsza i najważniejsza książka na ten temat.” The Times

Jeśli macie przeczytać jedną książkę dotyczącą współczesnej Rosji, która pozwoli Wam zrozumieć to, jak znaleźliśmy się w obecnej sytuacji, sięgnijcie po “Ludzi Putina”. Nikt bowiem nie wszedł tak głęboko za kulisy Kremla, jak Catherine Belton.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Catherine Belton “Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi”. Sine Qua Non. Kraków 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora