CIAŁO, SLUT-SHAMING I… BYK

26.05.2022
ciało slutshaming i byk artykuł

Co w życiu człowieka musi się stać, żeby podjął się tak radykalnego, desperackiego kroku – zabarykadować się w przedszkolu i jako zakładników wziąć dzieci? Można pomyśleć, że taki człowiek jest po prostu doszczętnie zepsutym psychopatą. Jednak, jeśli ufać behawiorystom, każde zachowanie człowieka jest reakcją na bodziec. Jaki więc bodziec może spowodować taką reakcję? Sięgnijcie po książkę “Behawiorysta” Remigiusza Mroza, żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Po jej lekturze możecie być pewni, że nie będziecie potrafili myśleć o tym człowieku, jak o psychopacie…

„Moje ciało” Emily Ratajkowski

moje ciało emily ratajkowskiEmily Ratajkowski to znana modelka i influencerka. Przez wiele lat komentowano jej ciało, ale tym razem ona postanowiła udzielić sobie głosu. Efekt jej namysłu to zbiór esejów „Moje ciało”.

Tytuł jest przewrotny, ale ma też wydźwięk polityczny. W kulturze konsumpcyjnej i patriarchalnej ciało kobiety jest przedmiotem, nie podmiotem, co znaczy, że inni nie tylko komentują je, ale również decydują o jego wartości. W ten sposób „moje” jest słowem, które nic nie znaczy, bo ciało zamiast być „moje”, jest „ich”.

Ratajkowski odwraca ten porządek, analizując relacje między wizerunkami ciała a osobistym doświadczeniem. Jej książka okraszona jest przykładami z popkultury. To dobry pretekst do wglądu w osobistą sytuacje kobiety, która musi mierzyć się z licznymi stereotypami i oczekiwaniami społeczeństwa.

Pouczająca i dająca do myślenia lektura.

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn

dziwki zdziry szmatyO ile książka Ratajkowski może być zachętą do krytycznego myślenia o współczesnej kulturze szowinistycznej, o tyle „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” jest tego krytycznego myślenia przykładem.

W książce autorstwa trzech specjalistek i praktyczek od seksualności kobiecej, dostajemy różnorodne teksty – wykłady, komentarze, rozmowy, a także sekstorie – które pokazują, jak wygląda w rzeczywistości kobiece życie seksualne w Polsce i na świecie. Jest to jednak nie tylko opowieść o reżimach czy ofiarach. Znajdziemy tu bardzo istotne definicje podstawowych pojęć, których rozumienie może być przydatnym narzędziem w budowaniu zdrowia psychicznego.

To książka łącząca wiele gatunków: poradnik, podręcznik, zeszyt ćwiczeń czy autobiografie. Rzecz wielce pożyteczna.

„Byk” Szczepan Twardoch

byk szczepan twardochTrzecia z naszych propozycji nieco odstaje od dwóch poprzednich, ale z pewnością jest to wydarzenie w świecie literackim, a może będzie i teatralnym – nie mogliśmy więc tego zignorować.

Nowa książka „Byk” Szczepana Twardocha to… tekst teatralny w sensie ścisłym. Podzielona na sceny i dialogi opowieść z ilustracjami Bartka Arobala Kociemby to monolog mężczyzny, który ucieka z Warszawy na Śląsk i rozlicza się z własnym życiem.

Tytułowy byk pojawia się w tekście z jednej strony jako „głowa byka”, ale też jako metafora człowieka, który znalazł się w sidłach, ale się nie poddaje. „Jestem bykiem (…) jestem jak czołg” – mówi.

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Moje ciało” Emily Ratajkowski, Wydawnictwo Agora 2022
„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn, Wydawnictwo Czarna Owca 2022
„Byk” Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora