Ciekawość to pierwszy stopień do…| Dom po drugiej stronie jeziora, Riley Sager

06.04.2023
dom po drugiej stronie jeziora riley sager recenzja

To thriller ze znanym motywem typu: podglądaczka chce rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia. Riley Sager rozwija jednak swoją opowieść w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych pochłaniaczy tego typu thrillerów. Ciekawi?
„Dziewczyna z pociągu” tylko że nad jeziorem

dom po drugiej stronie jeziora riley sagerZnana aktorka Casey Fletcher wraca do rodzinnego domku nad jeziorem, by bez obecności wścibskich dziennikarzy, za to z mocnym burbonem w ręku, przeżyć żałobę po tragicznej śmierci swojego męża. Nie spodziewa się, że zamiast widoku uspokajającej tafli jeziora… dojrzy kolejną tragedię.

Zaczyna podglądać życie sąsiadów po tytułowej drugiej stronie jeziora. To małżeństwo Royce’ów – byłej modelki i bogatego inwestora. Na powierzchni wszystko wygląda perfekcyjnie, ale Casey zagląda głębiej.
Nie byłoby w tym nic wielkiego, bo przecież to „normalne”, że problemy w związkach często zamykają się w czterech ścianach. To jednak nie jest powieść obyczajowa, a thriller. Dlatego dość szybko robi się bardzo niebezpiecznie. Sąsiadka nagle znika, a Casey próbuje dojść co się naprawdę stało.

Hitchcock, Emily Blunt i… Fox Mulder?

Riley Sager zaczyna mocno, jak nakazał król thrillerów Alfred Hitchcock. Już pierwsze sceny dostarczają mnóstwa emocji i wrzucają nas w sam środek akcji. Dzięki sprytnemu zabiegowi podzielenia „Domu po drugiej stronie jeziora” na rozdziały TERAZ i WCZEŚNIEJ możemy poznawać kolejne szczegóły i bohaterów oraz ich motywacje bez przerywania napięcia.

Jesteśmy jednak skazani na pierwszoplanową narrację Casey, która trochę przypomina bohaterkę „Dziewczyny z pociągu”. Jej opowieść jest nieskładna, pełna dygresji, czasem niemal poetyckich opisów, a czasem dosadnych komentarzy.

Bohaterka jest rozchwiana po osobistej tragedii, widzi świat zamazany oparami alkoholu i desperacko potrzebuje czegoś, co pozwoli jej zapomnieć o jej bólu. Czy więc faktycznie widzi to co się stało, czy może co „chce” zobaczyć?

Riley Sager czerpie z wątku podglądaczki pełnymi garściami, co na pewno spodoba się fanom gatunku. Jednak po około ¾ książki stosuje zaskakującą woltę. Zaczynamy wypływać na nieznane wody. Rozwiązanie nie jest typowe dla tego typu literatury, ale właśnie dlatego warto po powieść Sagera sięgnąć. Wiemy, że będzie ciekawie!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Dom po drugiej stronie jeziora”, Riley Sager, Mova 2023

wyszukiwarka button 1

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora