CO I KOGO CZYTAĆ, ŻEBY CZYTAĆ LEPSZE KSIĄŻKI?

07.08.2016
lepsze książki

Żeby czytać coraz lepsze książki, potrzeba nam dobrych doradców, bo zwykle sama nasza intuicja nie wystarcza. Dlatego warto czytać, co o książkach mają do powiedzenia inni. Tych innych, którzy na czytaniu zjedli zęby, warto szukać w gazetach i magazynach.

Na samym początku, bez dwóch zdań, powinienem polecić magazyn „Książki”, który ukazuje się co kwartał. W całości jest poświęcony czytaniu. Znajdziecie w nim liczne recenzje książek, które z pewnością pomogą wam w wyborze lektury. Wiele jest w nim zapowiedzi i artykułów około książkowych, a także wywiadów z pisarzami.

To chyba najlepszy magazyn o książkach w Polsce, bo przygotowywany przez doświadczonych dziennikarzy, pisarzy i krytyków, a do tego publikowany w całkiem atrakcyjnej formie i przystępnie pisany.

W drugiej kolejności poleciłbym magazyn „Kontynenty”. To również kwartalnik, ale jest on poświęcony przede wszystkim podróżom. Nie mniej można w nim znaleźć sporo książkowych recenzji, zwłaszcza reportaży i książek podróżniczych. A ponadto jego niezwykłą zaletą jest fakt, że publikują w nim znani pisarze, którzy relacjonują swoje podróże i zamieszczają fragmenty książek.

Żeby czytać ciekawe książki, warto również śledzić to, co piszą uznani recenzenci. Wśród tych, których czytam szczególnie poleciłbym Justynę Sobolewską, której teksty możecie czytać w „Polityce”, a także na blogu dziennikarki, który znajdziecie na stronach tygodnika.

Innym dziennikarzem książkowym, z którego zdaniem warto się zapoznać przed zakupem książki jest Juliusz Kurkiewicz na stałe pracujący dla „Gazety Wyborczej”. Jego teksty regularnie pojawiają się w  tym dzienniku, a także we wspomnianym już magazynie „Książki”.

Po recenzje książek odsyłam również do tygodników. Niemal każdy tygodnik społeczno-polityczny posiada dział z recenzjami książek. Wspomniałem już o „Polityce”, w której recenzentką jest Justyna Sobolewska. W tym tygodniku zawsze znajdziecie przynajmniej dwie-trzy recenzje książek. A czasem jakiś większy tekst około książkowych. Podobnie jest np. w „Newsweeku”, który też mogę wam polecić.

I na koniec, jako ktoś kto prowadzi blog o literaturze faktu, polecam wam „Duży Format”, który ukazuje się w czwartek. W nim zawsze znajdziecie jakąś książkową recenzję lub tekst znanego autora reportaży.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora