Co powie Marcin Wicha? | Nic dorobniej nie będzie, Marcin Wicha

22.11.2022
marcin wicha nic drobniej nie będzie recenzja

Przejmująca, ironiczna, piękna. Takich określeń można użyć w odniesieniu do najnowszej książki Marcina Wichy, „Nic drobniej nie będzie”.

nic drobniej nie będzie marcin wichaNiewielki to tomik. Bez problemu zmieści się w kieszeni późnojesiennego płaszcza. Filigranowy kształt przedmiotu współgra z minimalizmem Wichy. Nagradzany i chętnie czytany autor nie nadużywa słów. Wybiera je oszczędnie, decyduje się tylko na te konieczne. Umie to do tego stopnia, że felietonowa, często odnosząca się do jakichś bieżących spraw, forma i treść, staje się literaturą.

Niemal na początku książki pada coś w rodzaju deklaracji, że ironii Wicha nie da sobie odebrać. Oczywiście deklaracja ta nie jest złożona wprost, jest to Wichowa deklaracja, trochę zatem ironiczna (choć zarazem i nie). Można ją w każdym razie potraktować jako manifest twórczy, ale można też zinterpretować to jako ironiczną wskazówkę do czytania tych felietonów.

Marcin Wicha zasadniczo pisze bowiem o otaczającej go współczesności. Przez strony tej książki przewijają się zatem obrazki doskonale nam znane z ostatnich kilku lat. Polityka, a jakże, dominuje, przy czym Wicha dysponuje szeroką perspektywą, przez co politycznym jest niemal wszystko.

Recenzujący „Nic drobniej nie będzie” chwalą uważność Wichy. Zupełnie słusznie. Choć w tekstach tych kryje się coś więcej. Na przykład czułość. Odmienia się ona przez przypadki relacji międzyludzkich, lawiruje w stylu, nie chce skończyć z pewnie postawioną kropką. Wylewa się ona poza tekst, zostajemy nią obdarzeni, choć przecież nie o nas chodzi Wisze, gdy wyraźnie pisze do i dla córki. Nie o nas, a jednak ta jego do niej czułość użyczona jest nam, czytającym, szczęściarzom wielkim, którzy mają ten zaszczyt poczytać Wichę.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„NIC DROBNIEJ NIE BĘDZIE”, Marcin Wicha, Karakter 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora