CO Z TĄ POLSKĄ? REPORTAŻE ZE ŚRODKA EUROPY

27.01.2020

Na co dzień żyjemy w swoim bezpiecznym, wygodnym świecie, w którym największym problemem jest stanie w korkach w drodze do pracy. Nie wiemy, bądź nie chcemy wiedzieć, że tuż obok życie wygląda inaczej. Że za murami szpitala dochodzi do upokarzania i znęcania się nad pacjentami. Że naszymi sąsiadami są osoby, którzy żyją w ciągłym kontakcie ze złem w czystej postaci. Na szczęście są ludzie, którzy chcą nam otworzyć oczy. Zobaczcie, jak wygląda Polska ze swojej najmroczniejszej strony.

Justyna Kopińska „Obłęd”

Gdyby zwizualizować zło, jak by wyglądało? Miałoby wykrzywioną w grymasie twarz, złowieszczo zerkające oczy i czarny, potargany strój? Według Justyny Kopińskiej zło absolutne wygląda zupełnie inaczej. Ma eleganckie, wysokie szpilki, dopasowaną sukienkę i błyszczący uśmiech. „Miała zielone buty na bardzo wysokim obcasie i poruszała się z dużą elegancją. Adam pomyślał, że to z pewnością kobieta, która może podobać się mężczyznom”. Tym złem jest Alicja, ordynator Oddziału XX szpitala psychiatrycznego.
Adam jest reporterem, jednym z tych zaangażowanych, który dla odkrycia prawdy jest w stanie zrobić bardzo wiele. Tym razem przyjdzie mu zrobić dużo więcej, niż mógłby się spodziewać – odda swoją wolną wolę w ręce osoby bez skrupułów i moralności. Dochodzą do niego bowiem przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego ze szpitali psychiatrycznych. Jedynym więc sposobem, by to sprawdzić, jest wejść w mury szpitala i stać się pacjentem. To, co tam zobaczy, przejdzie jego najmroczniejsze oczekiwania…
Justyna Kopińska to mistrzyni reportażu. Pisze o rzeczach trudnych, odwiedza miejsca przerażające, wysłuchuje traumatycznych historii. Tym razem, w zbeletryzowanej formie, powraca do najbardziej potwornych miejsc,  jakie poznała na swojej drodze, by pokazać, jak wygląda zło i jak doskonale potrafi się kamuflować.

Paweł Kapusta „Gad. Spowiedź klawisza”

Czy jest ktoś, kto świadomie zdecyduje się na pracę w miejscu, w którym napięcie sięga zenitu, a pensja bruku? Wydaje się, że nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zrobi. A jednak są ludzie, którzy taką pracę wykonują. Są to strażnicy więzienni, gady, jak mówi się o nich w gwarze więziennej. Jedni trafili tu, bo mieli ideały, drudzy przez przypadek, inni bo nie mieli wyjścia. Ale żaden z nich nie wiedział, co czeka go za murami więzienia.
Paweł Kapusta rozmawia z oddziałowymi, dowódcami zmian, wychowawcami, dyrektorami więzienia o brudzie tej pracy. O codziennym kontakcie z bandytami, których nikt nie chce spotkać na swojej drodze. O ciągłym stresie i nieustannym zagrożeniu. „Robota jest wykańczająca psychicznie również z innego, podstawowego powodu. Spokoju nie daje bezustanny stan zagrożenia. Niebezpieczeństwo, które może nadejść niespodziewanie i z każdej strony”. O przerażających historiach, przez które ludzie trafiają za kratki. O związkach osadzonych ze strażnikami. O łamaniu regulaminu i konsekwencjach niedopilnowania procedur. A w końcu o tym, co są w stanie zrobić więźniowie w zamian za na przykład papierosy. „Jeśli pytasz, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi, odpowiedź brzmi: wszystko. Nie ma limitu. Nie ma granic. Nie ma wątpliwości”.
Książka Pawła Kapusty odziera system więziennictwa ze wszystkich pozorów. Pokazuje jego dziury, niedomagania. Według funkcjonariuszy to system, który w dużej mierze produkuje bandytów, a nie nawraca. Choć to książka trudna, brutalna, nierzadko wulgarna, to jest w 100% prawdziwa. I właśnie dlatego warto po nią sięgnąć.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Justyna Kopińska “Obłęd”. Świat Książki. Warszawa 2019
Paweł Kapusta “Gad. Spowiedź klawisza”. Wielka Litera. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora