„Czarownica” Camilla Lackberg

07.12.2017

Książki Camilli Läckberg cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Podczas Targów Książki czytelnicy ustawiali się w wielometrowej kolejce po autografy. Gdzie tkwi jej fenomen?

Skandynawski klimat

Kryminały to powieści, gdzie klimat odgrywa niezwykle ważną rolę. Sprawia, że odczuwane emocje są bardziej namacalne i mocniejsze. Wyobraźnia zostaje bardziej pobudzona, a oblepiający strach wycieka z kartek. W książkach Läckberg możemy odnaleźć właśnie ten mroczny, surowy skandynawski klimat. Szwedzi to nacja podchodząca do życia w specyficzny sposób. Nigdy nie przekraczają swojej przestrzeni osobistej, a dla osób patrzących na nich z boku wydają się nieczuli. Gdy dodamy do tego mroźną pogodę i ciemny las gdzie odnaleziono zwłoki małej dziewczynki to nie sposób nie odczuć dreszczu niepokoju rozchodzącego się po ciele.

Temat zaginionych dzieci

Tak to już jest, że kryminały i thrillery traktujące o jakichkolwiek przestępstwach na dzieciach wywołują mnóstwo emocji i kontrowersji. W swojej najnowszej powieści autorka przybliża nam dwa zabójstwa dziewczynek. Obie miały cztery lata, zaginęły z tego samego gospodarstwa i odnaleziono je w tym samym miejscu. Czy istnieją takie przypadki?

Wątki historyczne

W licznych retrospekcjach czytamy również o Elin, młodej wdowie żyjącej w 1671 roku. Po śmierci męża, kobieta z córeczką nie ma gdzie się podziać. Zostaje zatrudniona jako służba w domu młodszej siostry, która wyszła za mąż za pastora. Gdy mężczyzna okazuje Elin zbyt dużo zainteresowania jej siostra od razu jest ogromnie zazdrosna. W tym samym czasie w Szwecji rozpoczyna się polowanie na czarownice. Na początku wątek wydaje toczyć się zupełnie obok fabuły, by później nierozerwalnie się z nią spleść.

Społeczne tematy

Oprócz wątku kryminalnego, który nadaje całej powieści tempa zostało umieszczone tu mnóstwo tematów społecznych. Camilla Läckberg szeroko opisuje szwedzką mentalność i aktualne problemy dotykające ten kraj. Umieszcza w swojej powieści uchodźców. Jaki udział w całej historii mają uciekinierzy z Syrii?

Myślę, że warto poznać powieści tej autorki i poczuć ten niezwykły klimat na własnej skórze. Jej styl pełen pobocznych wątków społecznych nie każdemu może się spodobać, jednak jeśli już wsiąkniecie będziecie mieli ochotę zapoznać się ze wszystkimi powieściami Camilli Läckberg.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora