CZY DA SIĘ UCIEC PRZED MROCZNĄ PRZESZŁOŚCIĄ?

17.03.2020

„Dziewczyna, którą znałaś”, jeszcze na długo przed planowaną premierą, była głośno komentowaną powieścią. Została porównana do bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu” i określona mianem „thrillera doskonałego”. Czy rzeczywiście jest to powieść idealna?

Kilkanaście lat wcześniej, w tajemniczych okolicznościach ginie młoda dziewczyna, Ruth. Nad jeziorem, które prawdopodobnie było miejscem, w którym dziewczyna się utopiła, zostały jedynie jej rzeczy osobiste. Ciała nigdy nie odnaleziono. Sprawa nie przeszła bez echa i długo pozostawała najważniejszą kryminalną zagadką dla lokalnej policji. Wiele lat później Alice dostrzega w pociągu kobietę, która do złudzenia przypomina Ruth. Kobieta zaczyna szukać poszlak, które mogłyby potwierdzić, że spotkana osoba rzeczywiście była zaginioną przed laty dziewczyną. Poszukiwań nie ułatwia fakt, iż Ruth w chwili zaginięcia była dziewczyną obecnego męża Alice. George od wielu lat ma łatkę kobieciarza, a pytany o związek z Ruth robi się nerwowy i niechętnie odpowiada. Alice jednak się nie poddaje i kontynuuje swoje prywatne dochodzenie. Im więcej dowiaduje się na temat przeszłości swojego męża, tym bardziej zastanawia się, czy w ogóle chciała o niej wiedzieć… Jakie mroczne sekrety kryje George? Co zrobi Alice, kiedy odkryje prawdę?

„Dziewczyna, którą znałaś” to literacki debiut angielskiej pisarki Nicoli Rayner. Książka zajęła drugie miejsce w konkursie debiutów powieściowych na festiwalu w Cheltenham, a po zagranicznej premierze rozeszła się w wielu egzemplarzach i została okrzyknięta powieścią, której zakończenie zapiera dech w piersiach. Historię, która opisywana jest w kilku płaszczyznach czasowych, obserwujemy z perspektywy trzech kobiet. Kat, przyjaciółka zaginionej Ruth, wprowadza nas w świat studencki i opisuje wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do późniejszej tragedii. Naomi, siostra Ruth, odkrywa przed czytelnikiem zarówno swoje wspomnienia dotyczące czasów młodości Ruth, jak i wydarzenia teraźniejsze, czyli mające miejsce około 15 lat po zaginięciu dziewczyny. Ostatnią narratorką jest Alice, kobieta, która próbuje dotrzeć do prawdy dotyczącej Ruth. Alice od wielu lat żyje w związku z Georgem, który uchodzi za kobieciarza. Małżeństwo, które z pozoru sprawia wrażenie idealnego, kryje wiele tajemnic. Im więcej wychodzi ich na jaw, tym bardziej Alice staje się podejrzliwa względem swojego męża.

Powieść Nicoli Rayner rozpoczyna się mocnym tąpnięciem. Nagle uporządkowane życie Alice legnie w gruzach, a kluczowe wydarzenia spowodują, że zaczyna wątpić w prawdomówność męża. Wydarzenia z przeszłości dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Autorka rozwija akcję powoli, umiejętnie odkrywając kolejne karty misternie uplecionej sieci kłamstw i zagadek. Nie jest to powieść wypełniona zwrotami akcji, czy ogromnym napięciem, ale jej niewątpliwym plusem jest bardzo rozbudowana warstwa psychologiczna. Rayner skupiła się na opisaniu traumy, która towarzyszyła najbliższym zaginionej Ruth. To właśnie oni, wiele lat po stracie dziewczyny, otrzymują tajemniczą paczkę, w której znajduje się ulubiona zabawka Ruth z czasów dzieciństwa. Wspomnienia odżywają na nowo, a smutek i poczucie niesprawiedliwości popycha rodzinę do podjęcia trudnych decyzji. Czy śmierć Ruth była wynikiem nieszczęśliwego wypadku? A może było to świadome działanie ze strony zastraszonej i zagubionej dziewczyny? Autorka używa w powieści wielu mocnych, często wulgarnych słów. Sposób jej pisania jest bezkompromisowy i precyzyjnie opisujący wszystkie problemy, z jakimi musieli zmierzyć się studenci, którzy uczyli się na tej samej uczelni co Ruth. Opisywane wydarzenia są kontrowersyjne, często budzą nasz wewnętrzny sprzeciw i chwytają za serce. Ciężko przejść obok nich obojętnie. Całość jest przedstawiona w bardzo realny i konsekwentny sposób.

„Dziewczyna, którą znałaś” będzie idealnym wyborem dla tych czytelników, którzy lubią połączenie thrillera z rozbudowaną warstwą obyczajową oraz dramatem. Dzięki wieloosobowej narracji odbiorca jest w stanie wniknąć w powieść bardzo głęboko i poznać sprawę w każdym, najmniejszym szczególe. To dobra książka, dla osób lubiących niespieszne powieści, które konsekwentnie i bez zbędnych wypełniaczy, prowadzą do wyjaśnienia mrocznych sekretów. Powieść nie tylko ciekawi i wzrusza, ale też dotyka ważnych problemów i stawia przed czytelnikiem trudne pytania.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Nicola Rayner „Dziewczyna, którą znałaś”. Przeł. Agnieszka Walulik. Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2020

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora