CZY HARLAN COBEN NADAL ZASKAKUJE?

04.02.2020

W literackim świecie są tacy autorzy, o których po prostu nie sposób nie wiedzieć nic. Jednym z nich jest z pewnością Harlan Coben. Można powiedzieć, że jego nazwisko jest marką samą w sobie. Nawet jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej powieści tego autora, to z pewnością jego nazwisko obiło Wam się wcześniej o uszy. Coben zgromadził wokół siebie już stałe grono, wiernych fanów, które z roku na rok poszerza się coraz bardziej. Jego liczne (w tym ponad 30 bestsellerów) powieści tłumaczone są na dziesiątki różnych języków, co również jest oznaką niebywałego sukcesu Cobena, który w tym roku świętuje swoje trzydziestolecie kariery pisarskiej. Pytanie jest zatem jedno: czy Coben, po tylu latach, nadal zachwyca? Czy autor nadal potrafi budzić emocje i zaskakiwać?

W styczniu polską premierę miała jego najnowsza powieść pt. „O krok za daleko”. To historia, której głównym bohaterem jest Simon Greene. Mężczyzna od wielu miesięcy poszukuje swojej córki Paige, która uciekła z domu. Kiedy w końcu udaje mu się ją odnaleźć, okazuje się, że dziewczyna trafiła do bardzo podejrzanego środowiska. Niedługo później na jaw wychodzi morderstwo jej chłopaka, a Simon zaczyna obawiać się, że to właśnie jego córka dokonała tej zbrodni. Razem z żoną postanawiają za wszelką cenę namówić Paige, aby wróciła do domu, gdzie będzie ją wspierać kochająca rodzina. Nic nie idzie jednak według ich planu. W miejscu, w którym Paige pomieszkiwała z chłopakiem, zastają jedynie puste pomieszczenia. Wizyta w podejrzanej dzielnicy kończy się strzelaniną, z której żona Simona nie wychodzi o własnych siłach. Simon staje przed trudnym zadaniem. Po raz kolejny musi odnaleźć córkę i dotrzeć do prawdy na temat śmierci jej chłopaka. Mężczyzna jest gotów poświęcić wiele i posunąć się nawet o jeden krok za daleko.

Coben jest mistrzem tworzenia historii nieoczywistych i zaskakujących ilością nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tak jest też w przypadku „O krok za daleko”. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń dosłownie od pierwszych stron. Emocje bohaterów biją z kart książki, a autor nie pozostawia wiele czasu na ochłonięcie między jednym a drugim, spektakularnym wydarzeniem. Początkowo nic nie zapowiada kierunku, w jakim potoczy się to śledztwo. Tajemnice, które wychodzą na jaw, zaczynają powoli budować historię, której finału nie sposób przewidzieć. Spora ilość dialogów nadaje powieści tempa, a krótkie rozdziały zakończone są tak, że nie sposób oderwać się od lektury. Postać Simona szybko zyskuje sympatię czytelnika, dzięki, której łatwo się z nim zżyć i zrozumieć jego ogromną chęć wyjaśnienia tej sprawy. Nawet za wszelką cenę. Zapewne wierni fani będą mogli zaobserwować w „O krok za daleko” pewną powtarzalność schematu, którym często kieruje się Coben w swoich powieściach. Mamy jakieś przestępstwo, poszlaki, wiele niewiadomych. Amerykański styl i akcję rozgrywającą się na terenie Nowego Jorku. Nie zmienia to jednak faktu, iż autor nadal potrafi zaskakiwać. Nawet pomimo podążania tymi samymi, literackimi szlakami, jego powieści wciąż zachwycają. Coben sięga do nowych inspiracji i opisuje zjawiska, których wcześniej nie zawierał w swoich powieściach. Wciąż oferuje czytelnikowi cały zbiór tropów, z których wiele okazuje się mylnych, ale w żadnym momencie nie odkrywa kart na tyle, abyśmy mogli przewidzieć następstwa kolejnych wydarzeń.

„O krok za daleko” jest dowodem na to, że Coben słusznie uznawany jest przez wielu za najlepszego autora powieści kryminalnych. Pomimo upływu lat i ogromu bestsellerów na koncie, Coben nie obniża poprzeczki i korzystając z dobrze znanych zabiegów fabularnych, tworzy powieści, które ciągle są rozrywką na najwyższym poziomie. Ci, którzy książki autora znają, będą zachwyceni z lektury tej powieści, a Ci, którzy po twórczość Cobena sięgną po raz pierwszy, z pewnością docenią to, jak pisarz potrafi budować fabularne napięcie i przywiązanie do postaci w swoich książkach. Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy warto sięgnąć po ten tytuł, to odpowiedź jest prosta – tak! Zdecydowanie warto. Według mnie jest to jedna z najlepszych powieści autora i żywię ogromną nadzieję na to, że ktoś pokusi się kiedyś o jej ekranizację.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Harlan Coben, „O krok za daleko”. Przeł. Magdalena Słysz. Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2020.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora