DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

30.05.2016
czytać dzieciom

Nawet jeżeli sami nie czytamy książek, warto książki czytać swoim dzieciom. Na głośnym czytaniu skorzystają nie tylko nasze pociechy, ale i my sami.

W pierwszych latach życia mózg dziecka jest jak gąbka, która chłonie wszystko, co odbierają dziecięce zmysły. Dzięki temu maluch szybko poznaje świat i o wiele szybciej niż w dorosłym życiu uczy się nowych rzeczy.

Z tego względu kontakt z książką jest dla naszych małych pociech bardzo korzystny. Już od kołyski warto czytać dzieciom, bo choć może maluchy nie rozumieją jeszcze, kim jest Czerwony Kapturek i co knuje wilk przebrany za babcię, to już sam kontakt ze słowem czytanym i czytającym rodzicem jest niezwykle ważny – buduje się w ten sposób więź pomiędzy rodzicem a maluchem.

Ale nie tylko o więź tu chodzi. Liczy się także to, że dziecko słucha, a czytane słowa, choć dla malucha nic nie znaczące, stymulują mózg i przygotowują coś w rodzaju bazy do nauki mówienia. A kiedy nasza pociecha zacznie już mówić i rozumieć, dzięki książkom możemy rozwijać jej słownictwo i uczyć nowych słów.

Czytanie (nie tylko na głos dzieciom) to także świetne ćwiczenie wyobraźni, która jest niezwykle potrzebna do nauki, a później do pracy. Tak ważna umiejętność powinna być dobrze wykształcona już na początku życia malucha.

Czytanie trenuje i rozwija także inne ważne umiejętności, które przydają się w życiu. Chodzi przede wszystkim o koncentrację. W świecie smart fonów, tabletów i telewizji kablowej, coraz trudniej skupić nam się na dłuższą chwilę. Tymczasem umiejętność skupienia się jest niezbędna do np. efektywnej nauki czy pracy. Czytanie bajek sprawia, że mózg koncentruje się na historii, śledzi ją i nie zajmuje się niczym innym. To bardzo ważne ćwiczenie.

A co najważniejsze, czytanie dzieciom już od najmłodszych lat, przyzwyczaja naszego malucha do książek. Dlatego osoby, którym rodzice czytali w dzieciństwie, chętniej sięgają po lektury niż ci, którym nikt za młodu nie czytał. A jak wiemy, czytanie niesie ze sobą masę korzyści. W dorosłym życiu lektury kształtują naszą umiejętność krytycznego myślenia, budują empatię i niektóre kompetencje społeczne, a także dostarczają wiedzy i rozrywki. Ale żeby w pełni cieszyć się dobrym wpływem książek na nasze życie, trzeba mieć do czynienia z książkami już od kołyski.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora