Dom nad jeziorem, Kate Morton

25.07.2016
dom nad jeziorem

Gdy tylko wzięłam tę powieść do ręki od razu się zachwyciłam. Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale to wydanie jest po prostu cudowne. Dopracowane, eteryczne i romantyczne.

Jest rok 1933. W rezydencji zwanej jako Dom nad Jeziorem trwają właśnie przygotowania do letniego balu. Piękne suknie, wykwintne dania, pokazy sztucznych ogni, muzyka. Niestety wszystko kończy się tragicznie, ginie jedenastomiesięczny synek właścicieli.

Historia przenosi się do 2003 roku. Sadie Sparrow, detektyw londyńskiej policji zostaje wysłana na przymusowy urlop. Odwiedza dziadka w Kornwalii, a tam trafia na trop zaginionego synka państwa Edevane’ów. Siostra zaginionego jeszcze żyje, pisze powieści detektywistyczne. Czy wie coś co pomogłoby rozwiązać sprawę?

Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej historii. Okazało się, że to wielowątkowa i wielogatunkowa opowieść. Prawdziwa mieszanka sagi rodzinnej, romansu i znakomicie poprowadzonego kryminału. Autorka niezwykle zgrabnie wszystko połączyła. Wydarzenia z 1933 roku, wszystko co rozgrywało się jeszcze wcześniej i później, losy bogatej rodziny, ich mroczne sekrety i intrygi, wzajemnie się przenikają  z nieoficjalnym śledztwem prowadzonym współcześnie przez Sadie. Przez cały czas trwania fabuły otrzymujemy nowe wątki, poszlaki i romanse, które rzucają całkowicie inne światło na sprawę zaginionego dziecka. Zostajemy wciągnięci w (z pozoru) rodzinną sielankę, gdzie każdy jest podejrzanym i skrywa ogromne pokłady tajemnic.

Zauważyłam, że autorka w obrazowy i plastyczny sposób opisuje naturę. Stworzyła idylliczne miejsce, raj na Ziemi, gdzie ktoś popełnił zbrodnię i zbrukał ten cudowny obszar. Jej opisy były na tyle przekonujące, że czułam się jakbym była w ogrodzie Domu nad Jeziorem i karmiła pływające po jeziorku kaczki.

Spodobał mi się wątek historyczny. Zwykle w takich książkach opisy wydarzeń z przeszłości są ciekawsze od tych dziejących się współcześnie. Tak było i tym razem. Ogromna miłość i wpływ wojny na wszystkie ludzkie relacje. Kto przeżył coś takiego z całą pewnością nigdy już nie będzie taki sam.

Najbardziej charakterystyczną, wzbudzającą emocje bohaterką jest charyzmatyczna Alice. Kiedyś dziewczynka z głową w chmurach, myśląca nad swoimi powieściami. Teraz starsza pani, autorka poczytnych kryminałów. Osoba, której większość ludzi obawia się w bezpośredniej konfrontacji, a tak naprawdę dusząca się pod ciężarem tajemnic bezbronna staruszka.

Myślę, że przez swoją wielogatunkowość jest to historia, która znajdzie wielu zwolenników. Od wielbicieli płomiennych romansów, intrygujących sag rodzinnych, po fanów dopracowanych, zagadkowych kryminałów.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora