DONALD TRUMP. W POGONI ZA SUKCESEM. MICHAEL D’ANTONIO

21.04.2016
Donald Trump

Ta książka pojawiła się w księgarniach w idealnym momencie. Donald Trump stara się właśnie o nominację Partii Republikanów, by w tegorocznych wyborach prezydenckich powalczyć o prezydenturę USA. Jego biografia, napisana przez Michaela D’Antonio, to bardzo dobry sposób, by bliżej poznać kontrowersyjnego kandydata.

Jeśli do Polski docierają echa amerykańskich prawyborów, to w większości są to newsy dotyczące właśnie Donalda Trumpa – miliardera, który postanowił zająć się polityką. Media donoszą o jego wpadkach, kontrowersyjnych poglądach i emocjonalnych wystąpieniach. Trump jest więc idealnym materiałem nie tylko na książkę, ale i na film.

Książka D’Antonio nosi podtytuł „W pogoni za sukcesem”. Znakomicie oddaje on charakter Donalda Trumpa. Ten amerykański miliarder wydaje się, że od początku wiedział, dokąd chce dojść (choć może lepiej byłoby użyć słowa „dobiec”). Trump wyznaczył sobie ambitny cel i wystartował w jego kierunku. Gnał do niego nie zważając niemal na nic. Liczył się sukces.

TRUMP_zdjecie1

Dzięki książce możemy dowiedzieć się, co i dlaczego pchało Trumpa do tak szaleńczego biegu. To książka, która w pewien sposób wyjaśnia przyczyny jego fenomenu. Stara się wytłumaczyć, dlaczego Trump uważa się za kogoś wyjątkowego, niemal nie z tej ziemi.

Biografia napisana prze D’Antonio pokazuje również, że Donald Trump nie gra. Że jego kontrowersyjne poglądy nie są kreacją sztabu wyborczego, że Trump rzeczywiście myśli to, co mówi, a niepopularnych twierdzeń nikt nie wkłada mu do ust. Trump już taki jest.

TRUMP_zdjecie2

A jednocześnie ta biografia pokazuje, jak mało wiemy o osobach publicznych. Nawet takich, które dosyć często pojawiają się w mediach. Trump oglądany w telewizji, choć kontrowersyjny (a może właśnie dlatego), nie wydaje się tak ciekawą postacią, jaka wyłania się z całej książki. W mediach określany jest bardzo często jako dziwak, zamykany jest w szufladzie z napisem „pajac”. W książce mamy szansę oglądać Trumpa-człowieka (choć sam Trump wolałby pewnie żebyśmy widzieli w nim postać nie z tej ziemi).

To największa siła tej biografii (i książek w ogóle), że dzięki niej możemy zobaczyć to, czego większość nie ma szansy dostrzec na co dzień.

Polecam tę książkę przede wszystkim tym, którzy interesują się amerykańską polityką, bo dzięki tej książce, oprócz kulis ciekawego życia Donalda Trumpa, można zobaczyć, jak się robi kampanię prezydencką za oceanem.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora