DROGA DO ERNAUX | „LATA” ANNIE ERNAUX
Polskie wydanie książki „Lata” Annie Ernaux mogłoby okazać się wydarzeniem nie tylko czytelniczym, ale wręcz społecznym. Pisarka na równi z poszukiwaniem odpowiedniego wyrazu, zainteresowana jest krytyką rzeczywistości. I dokonuje tego, trzeba przyznać, koncertowo.
„Lata” i w ogóle cała twórczość Ernaux (książka w Polsce ukazuje się w przekładzie Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza) czytane są często w kontekście francuskiej prozy i eseju autobiograficznego. Wymienia się Ernaux w otoczeniu Didiera Eribona czy Edouarda Louisa, którzy – podobnie jak pisarka – w sposób literacki potrafili analitycznie i wyczerpująco opowiedzieć o swoim życiu. Łączy te wszystkie opowieści odwoływanie się do pochodzenia i środowiska, z którego się wyrasta oraz traumy, z którą trzeba się skonfrontować.
Dla Ernaux ważna jest również Yvetot, francuska miejscowość, a właściwie mieścinka, a przynajmniej tak nam się będzie kojarzyć po przeczytaniu książki. Z Yvetot łączą się dla pisarki niezbyt miłe wspomnienia, mniejsze lub większe upokorzenia, a także cała paleta obowiązków i oczekiwań, jakie nakładało na dojrzewającą i wrażliwą dziewczynę społeczeństwo, rodzina czy szkoła.
Wspomnienia, z których utkane są „Lata”, muszą mieć więc słodko-gorzki posmak, ale obok osobistej podróży w pamięci, mamy tu jeszcze coś: obraz przemian cywilizacyjnych charakterystycznych dla zachodnich społeczeństw. Czytający tę książkę w Polsce z jednej strony będą więc usiłowali odczytywać lokalne i narodowe konteksty, a z drugiej będą odnajdywać się w uniwersalnych symbolach i znakach.
„Lata” to również po prostu przeciekawa opowieść, skarbczyk rozmaitych zdarzeń, anegdot i opisów zdjęć, które są istotnym elementem w narracji, bo pozwalają na przywoływanie przeszłości i krytyczne się jej przyglądanie.
Wspaniała książka dla prawdziwych literackich smakoszy.
Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Lata” Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne, 2022