DROGA DO ERNAUX | „LATA” ANNIE ERNAUX

22.02.2022
lata annie ernaux recenzja

Polskie wydanie książki „Lata” Annie Ernaux mogłoby okazać się wydarzeniem nie tylko czytelniczym, ale wręcz społecznym. Pisarka na równi z poszukiwaniem odpowiedniego wyrazu, zainteresowana jest krytyką rzeczywistości. I dokonuje tego, trzeba przyznać, koncertowo.

lata Annie Ernaux„Lata” i w ogóle cała twórczość Ernaux (książka w Polsce ukazuje się w przekładzie Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza) czytane są często w kontekście francuskiej prozy i eseju autobiograficznego. Wymienia się Ernaux w otoczeniu Didiera Eribona czy Edouarda Louisa, którzy – podobnie jak pisarka – w sposób literacki potrafili analitycznie i wyczerpująco opowiedzieć o swoim życiu. Łączy te wszystkie opowieści odwoływanie się do pochodzenia i środowiska, z którego się wyrasta oraz traumy, z którą trzeba się skonfrontować.

Dla Ernaux ważna jest również Yvetot, francuska miejscowość, a właściwie mieścinka, a przynajmniej tak nam się będzie kojarzyć po przeczytaniu książki. Z Yvetot łączą się dla pisarki niezbyt miłe wspomnienia, mniejsze lub większe upokorzenia, a także cała paleta obowiązków i oczekiwań, jakie nakładało na dojrzewającą i wrażliwą dziewczynę społeczeństwo, rodzina czy szkoła.

Wspomnienia, z których utkane są „Lata”, muszą mieć więc słodko-gorzki posmak, ale obok osobistej podróży w pamięci, mamy tu jeszcze coś: obraz przemian cywilizacyjnych charakterystycznych dla zachodnich społeczeństw. Czytający tę książkę w Polsce z jednej strony będą więc usiłowali odczytywać lokalne i narodowe konteksty, a z drugiej będą odnajdywać się w uniwersalnych symbolach i znakach.

„Lata” to również po prostu przeciekawa opowieść, skarbczyk rozmaitych zdarzeń, anegdot i opisów zdjęć, które są istotnym elementem w narracji, bo pozwalają na przywoływanie przeszłości i krytyczne się jej przyglądanie.

Wspaniała książka dla prawdziwych literackich smakoszy.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Lata” Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne, 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora