DWA SPOJRZENIA NA BLISKI WSCHÓD | Tanya Valko i Marcin Margielewski

08.11.2023
tanya valko marcin margielewski

Marcin Margielewski – dziennikarz. Tanya Valko – arabistka. Eksperci. Oboje piszą o kulturze Bliskiego Wschodu. Oboje poruszają podobne tematy: bogactwo szejków, miejsce kobiet w świecie islamu, kulturę, politykę…. Robią to jednak w nieco inny sposób.

MARCIN MARGIELEWSKI – fakty ukryte w fikcji

Marcin Margielewski skupia się na pokazaniu prawdziwych historii. Jego dzieła to efekt kawałka dobrego dziennikarskiego rzemiosła. Wybiera bohaterów, których ze względu bezpieczeństwa, ukrywa pod pseudonimami. To ich relacje są osią jego książek. Opowiada historie stewardess, modelek, służących, księżniczek, ale też szejków. Opisuje tajemnice arabskich hoteli i kurortów. Wyjątkową pozycją w dorobku pisarza jest „Wyrwana z piekła talibów”, to w niej po raz pierwszy na okładce pojawiła się prawdziwa twarz bohaterki.

Marcin Margielewski klasyfikuje swoje dzieła jako literaturę obyczajową. Osadza swoje opowieści w faktach, ale wciąż nadaje im obyczajowy sznyt. Poza przybliżaniem kultury Bliskiego Wschodu, porusza tematy uniwersalne, np. gaslighting.

NAJNOWSZA KSIĄŻKA: SEKRETY ARABSKICH KURORTÓW

sekrety arabskich kurortów marcin margielewskiDubaj stał się modnym kierunkiem wakacyjnym. Kojarzy się z przepychem, pięknymi widokami, zachwycającymi fontannami i sztucznymi wyspami. To inny świat, świat jak z bajki. Czy to fasada i widowisko dla turystów?
Między złotem i słońcem kryje się mroczny cień. Przekonała się o tym polska rezydentka, która postanowiła odwiedzić bliskich. Na lotnisku zostaje zatrzymana i ląduje w areszcie. Zaczyna się koszmar.

WYWIAD Z MARCINEM MARGIELEWSKIM >>>

TANYA VALKO – fikcja inspirowana faktami

Tanya Valko jest arabistką zakochaną w świecie Bliskiego Wschodu. Około 15 lat spędziła w Libii, a w sumie w krajach arabskich przeżyła ćwierć wieku. Zna ten świat z autopsji, zna jego blaski i cienie. Choć głównie czerpie ze swoich doświadczeń, nie przeszkadza jej to wykonywać pogłębiony research przed napisaniem każdej książki z arabskiej sagi. A to dlatego, że nawet jeśli jej powieści to literatura piękna, to świat przedstawiony, w którym żyją jej bohaterowie, jest jak najbardziej prawdziwy. Autorka „przemyca” informacje o kulturze arabskiej między kolejnymi wątkami fabuły.

W jej powieściach więc mamy wciągającą fikcję, sporą dawkę doświadczeń i przemyśleń autorki oraz mnóstwo faktów i ciekawostek. To wszystko składa się na niesamowitą mieszankę. Chociaż jej książki to fikcja, po przeczytaniu ostatniej strony na pewno wiemy więcej o kulturze krajów arabskich.

NAJNOWSZA KSIĄŻKA: ARABSKIE OPOWIEŚCI 2. HISTORE PRAWDZIWE

tanya valko arabskie opowieści 2To druga część osobnego cyklu autorki. Nie czytamy tu o losach Doroty (bohaterki arabskiej sagi). „Arabskie opowieści” to historia opowiedziana przez samą Tanyę Valko. Pisze o swoich doświadczeniach, przeżyciach, przemyśleniach i… inspiracjach.

Druga część to kontynuacja jej historii. Poznajemy Libię Kaddafiego. To powieść pełna bohaterów inspirowanych wspomnieniami autorki.

ARABSKIE OPOWIEŚCI CZĘŚĆ 1 RECENZJA >>>

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Sekrety arabskich kurortów, Marcin Margielewski”, Prószyński Media 2023
„Arabskie opowieśći 2”, Tanya Valko, Prószyński Media 2023 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora