DWIE EMOCJONUJĄCE POWIEŚCI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ NA URLOPIE!

28.06.2018

Wakacje służą do tego, by odpoczywać. A to co odrywa od rzeczywistości i pomaga się zrelaksować to dobra książka. Podczas urlopu można sięgać po lekkie, rozrywkowe lektury lub takie, które dostarczają wielkich emocji. Tym razem proponujemy Wam dwie powieści, przez które zarywa się noce i o których myśli się jeszcze długo po odłożeniu!

Lunde_ Blekit _ m

Błękit, Maja Lunde

„Błękit” to drugi tom cyklu, którego głównym tematem są zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego. Pierwszy tom, bestsellerowa ,,Historia pszczół” pokazała, jak ważne dla życia na ziemi są owady. W drugim tomie norweska pisarka stworzyła niezwykłą opowieść o wodzie, bez której przyszłość jest równie przygnębiająca co świat bez pszczół. Bez wody nie przetrwają zwierzęta, owady i rośliny, a także ludzie. Świat zamieni się w pustynię…

Powieść zbudowana jest z dwóch równoległych wątków, które łączy żaglówka „Błękit”. Pierwszy z nich toczy się w 2017 roku, w Zachodniej Norwegii. Poznajemy siedemdziesięcioletnią Signe, która wraca w swoje w rodzinne strony. Kiedyś woda spływała do górskich jezior i dalej dolinami do strumieni i rzeki, z której ludzie czerpali wodę. Jednak wodę okiełznano, by służyła ludziom i napędzała elektrownię. W okolicy zniknęły wzgórza, rzeki i wodospady, o które Signe walczyła w młodości. Zwolennicy postępu nie liczą się z naturą, ani konsekwencjami ingerowania w nią, dlatego Signe postanawia po raz kolejny podjąć z nimi walkę. Wykorzystuje do tego „Błękit” – jacht, który otrzymała od ojca na osiemnaste urodziny.

Drugi wątek przenosi czytelnika do 2041 roku, na południe Francji. W Europie panuje susza, a pożary niszczą kolejne tereny. Głód doprowadza do konfliktów i wojen. Obóz dla uchodźców nie jest bezpieczną przystanią, dlatego David wraz z córką Lou, podobnie jak wielu innych ludzi, ucieka na północ kontynentu. W wyludnionej okolicy, w jednym z opuszczonych domów znajdują w ogrodzie żaglówkę. Marzą, by stała się dla nich arką, gdy w końcu spadnie deszcz.

Tragedia, jaką przeżywają bohaterowie, jest okazją do przedstawienia różnych ludzkich postaw i charakterów. Autorka dobitnie pokazuje, że zmiany klimatu i degradacja środowiska zmienią nasze życie na gorsze. Książka to przesłanie, by zacząć działać i nie dopuścić do zniszczenia przyrody, bo jesteśmy jej częścią i zginiemy wraz z nią. Powieść Lunde to książka, od której trudno się oderwać i która wywołuje olbrzymie emocje!

373169-352x500

Pod szkarłatnym niebem, Mark Sullivan

Najbardziej inspirujące i niesamowite historie to te, które wydarzyły się naprawdę. Losy niezwykłych ludzi poruszają i pobudzają wyobraźnię. Mark Sullivan zbudował swoją powieść właśnie na takich autentycznych wydarzeniach.

Pino Lella, główny bohater książki, jest zwyczajnym, włoskim nastolatkiem. Pragnie wieść beztroskie życie, w którym jest muzyka, dobre jedzenie i dziewczęta. Niestety wojna przekreśla jego plany. Kiedy mieszkanie jego rodziny w Mediolanie zostaje zniszczone podczas bombardowania, Pino przyłącza się do organizacji pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy. Podczas trudnych i niebezpiecznych przepraw przez góry, chłopak dojrzewa i utwierdza się w przekonaniu, że jego przeznaczeniem jest walka z nazistami. Jednak jego rodzice, by zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go do wstąpienia do niemieckiej armii. Przebywa wśród ludzi, którymi gardzi, a przez dawnych przyjaciół nazywany jest zdrajcą. Gdy Pino zostaje ranny, przypadkowo zwraca na siebie uwagę generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej wpływowych dowódców Trzeciej Rzeszy, blisko współpracującego z Adolfem Hitlerem. Staje się jego osobistym kierowcą i dzięki temu ma możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz aliantów. To pomaga mu się uporać z piętnem zdrajcy, ale jednocześnie towarzysząc generałowi jest świadkiem wielu okrutnych wydarzeń. Podwójne życie, horror wojny i nazistowska okupacja byłyby nie do wytrzymania, gdyby nie uczucie do Anny – o sześć lat od niego starszej, pięknej wdowy.

Ta oparta na faktach historia jest po prostu porywająca! Czytając aż trudno uwierzyć, że jedna osoba mogła brać udział w tylu niesamowitych wydarzeniach. Fabuła wstrząsa i porusza do głębi, bo pokazuje okrutne oblicze wojny. Jednocześnie śledzimy miłość bohatera, która trwa mimo zawieruchy wojennej. Wspaniała historia do przeżywania podczas spokojnych, wakacyjnych dni.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora