DWIE PISARSKIE WIZJE ŚWIATA PO ZAGŁADZIE!

24.08.2018

Dwie wyśmienite powieści. W jednej apokalipsa jest pretekstem do rozważań o samotności, tej wśród ludzi, ale także dosłownej, kiedy zostaje się ostatnim człowiekiem na Ziemi. W drugiej zagłada cywilizacji służy do stworzenia porywającej, przemawiającej do wyobraźni wizji przyszłości, pełnego niebezpieczeństw świata rządzącego się prawami miejskiej dżungli.

3163B24C-ED74-4302-B4DF-97DC00EF26D3

Żywego ducha, Jerzy Pilch

Bohaterem nowej książki Pilcha jest pisarz, ostatni człowiek na Ziemi. Jedyny ocalały z wielkiej apokalipsy, w której zniknęli wszyscy ludzie. Nigdzie nie ma ich ciał, ani śladów tego, co mogło doprowadzić do zagłady ludzkości. W jednej chwili świat, który do tej pory znaliśmy, przestał istnieć. Do tej pory bohater marzył o samotności, wreszcie może się niącieszyć i kontemplować. W pierwszej chwili czerpie radość z tej sytuacji. Błąka się po Warszawie, mieszka w hotelach, buszuje po opuszczonych sklepach, wchodzi do czyichśmieszkań. Nagle ogólnie przyjęte normy wyznaczające granice postępowania przestały istnieć. Gdy tak wędruje cały czas myśli, zastanawia się, filozofuje, gada sam ze sobą. Ta euforia nie trwa jednak długo. W jego myśli wkracza bowiem samotność, która nie jest już wyborem. Egzystencja sprawia mu coraz więcej bólu i cierpienia, a myśli krążą wokółstarości, chorób i samotności.

Nie jadłem, nie piłem, nie spałem, nie gapiłem się w sufit – nic nie robiłem, moim zdaniem nawet nie oddychałem – czekałem, doświadczając względności czasu; nagle umierałem i jeszcze gwałtowniej zmartwychwstawałem […]”.

Książka ma formę krótkich zapisków przemyśleń i rozważańwędrującego po opustoszałym mieście pisarza, a przeważającym tematem jest samotność człowieka. Samotność wśród ludzi i bez ludzi. Natomiast konkluzją to, że świat, który jest źródłem cierpienia, mimo wszystko jest nam bardzo potrzebny.

 4ECE9EA7-9FC7-45D4-80E6-F70A85EC0C61

Zabójcze maszyny, Philip Reeve

To pierwszy tom z czterech powieści, w których Philip Reeve stworzył jeden z najciekawszych fantastycznych światów. Jest to połączenie postapokaliptycznej wizji ze steampunkiem. Potrzeba było zaledwie sześćdziesięciu minut, by zniszczyćcywilizację i cały świat jaki znamy! Świat po wojnie całkowicie się zmienił. Miasta w nowej erze to ruchome obiekty, które przemieszczają się na kołach i aby przeżyć, polują na siebie wzajemnie. Coraz trudniej jest dopaść ofiary, bo jest ich coraz mniej, a te, które przetrwały, dobrze sięukrywają. Wielkie miasta stają więc coraz bardziej zdesperowane. Jednym z takich miast jest Londyn, w którym mieszka Tom. Chłopak jest czeladnikiem w Cechu Historyków i wzorem dla niego jest jego Wielki Mistrz. Oczami Toma poznajemy miasto – miejską dżunglę, w której każdy robi co może, by przeżyć. Londyn rozpoczyna polowanie i pożera mniejsze miasto, w którym mieszka Hester. Dziewczyna próbuje zabić Wielkiego Mistrza, ale Tomowi udaje się temu zapobiec. Od tego momentu życie obojga całkowicie się zmienia. Wraz z Hester Tom zostaje wyrzucony z pędzącego miasta. Od teraz para zdana jest tylko na siebie. Rozpoczynają wędrówkę od miasta do miasta, przemieszczając się po pustkowiach wielkiego Terenu Polowań. Nieustannie towarzyszy im niebezpieczeństwo, a z czasem okazuje się, że muszą walczyć nie tylko o własne przetrwanie, ale i przyszłość świata! Powieść ma fantastyczny, sugestywny klimat. Jej ekranizacji podjął się Peter Jackson. Film zobaczymy w kinach w styczniu 2019 roku.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora