DWIE SIOSTRY, JEDNO MORDERSTWO, MNÓSTWO ZAGADEK | Pół na pół, Steve Cavanagh

12.09.2023
pół na pół steve cavanagh recenzja

Winnego znajduje policja, a proces to nudne przerzucanie się zebranymi wcześniej dowodami? Nie u Steve’a Cavanagha! W „Pół na pół” nic nie jest do końca jasne! A do tego są dwie podejrzane i tylko jedna z nich popełniła zbrodnię. Ten prawniczy dreszczowiec trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Obrona to hazard

pół na pół Steve CavanaghTo nie jest „klasyczny” motyw bliźniaka-zabójcy znany z kryminałów. Autor nie ukrywa postaci, jak asa z rękawa. Od początku wiemy, że mamy do czynienia z siostrami, ale to wcale nie ułatwia sprawy.
Były burmistrz zostaje brutalnie zamordowany, a dyspozytor w ciągu kilku minut otrzymuje dwa telefony od jego córek. Obie oskarżają się nawzajem o dokonanie zbrodni. Obie zostają aresztowane. Policja rozkłada ręce, bo dowody nie są jednoznaczne, a każda z bliźniaczek ma motyw. Wszystko rozstrzygnie się więc na sali sądowej.

Czy wygra prawda, a może lepszy prawnik?

Eddie Flynn to były hazardzista, więc nie boi się zaryzykować. Stawia na obronę Sofii – siostry z problemami, która nie jest w stanie poradzić sobie z traumami dzieciństwa. Po drugiej stronie barykady staje młoda prawniczka Kate Brooks, która broni Aleksandry – siostry ułożonej, poukładanej.
Tymczasem śmierć byłego burmistrza nie jest jedyną. Czy chodzi tu o rodzinne animozje, czy może jedna z sióstr ma zadatki na seryjnego mordercę?

Proces to show

Steve Cavanagh pozwala nam spojrzeć na proces od środka, czyli oczami adwokatów: charyzmatycznego Eddie’go i usilnie dążącej do prawdy Kate. Oboje wierzą, że ich klientki są niewinne. Ale pojedynek prawników to nie wszystko.

Sam język powieści jest prosty, dynamiczny, „szybki”. Można powiedzieć, że „prawnicy mówią ludzkim głosem”. Nie ma tu miejsca na „legislacyjny bełkot” albo zbędne ozdobniki i wygibasy, gdy sama akcja pędzi jak szalona, a zagadka przypomina węzeł gordyjski.

Pisarz wprowadza nas w sam środek sądowych intryg, manipulacji i skomplikowanych strategii obrony. Dzieje się! Jeśli w jakimś momencie poczujemy się pewnie i pomyślimy, że jesteśmy blisko rozwiązania – autor zaskakuje nas zwrotem akcji. Na rozstrzygnięcie czekamy w takich nerwach, jakbyśmy sami stali na ławie oskarżonych. Dopóki nie przeczytamy ostatniego słowa książki, nie wiemy jaki jest prawidłowy wyrok.

To książka dla fanów Grishama, prawniczych procedurali, kryminałów, thrillerów i… transmisji live z procesów sądowych (w tym miejscu mrugamy do wszystkich widzów procesu Amber kontra Depp).

„Pół na pól” to thriller na całego!

wyszukiwarka niebieska

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Pół na pół”, Steve Cavanagh, Wydawnictwo Albatros 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora