Dziewczynki do boju! | Dziewczynki, Weronika Murek

21.02.2023
dziewczynki weronika murek

Nowa książka nagradzanej autorki, Weroniki Murek, to esej poświęcony sprawom dziewczęcym. Przyglądając się wybranym postaciom popkultury, pisarka odsłania wiele tajemnic i daje popis oczytania.

dziewczynki weronika murekBywało tak w kulturze – bywa i nadal – że o sprawach dziewczęcych nie mówiło się otwarcie, chowało się je gdzieś na zapleczu dyskusji, odskakiwało od nich, uznając, że nie są znaczące. Sam gest – poświęcenie książce temu tematowi – ma więc wymiar polityczny i jest czytelniczym wyzwaniem.

„Dziewczynki” Murek to zbiór dziesięciu rozdziałów. Autorka podejmuje w nich różne tematy, przypatrując się a to fascynującemu fenomenowi kieszeni (!), a to sprawie dziewczęcego sikania, a to menstruacji.

W wędrówce po spektrum dziewczyńskich zagadnień wielce pomocna dla Murek jest popkultura. Pisarka odwołuje się do znanych bohaterek, często dokonując nieoczywistych wyborów. Nie pisze więc o Ani z Zielonego Wzgórza, za to wiele miejsca poświęca Dorotce z Krainy Oz. Sięga też na przykład po kontrowersyjną figurę Lolity, by zaproponować swoją lekturę tej postaci.

Obok refleksji na tematy popkulturowe Weronika Murek raz po raz dzieli się z czytającymi osobistymi opowieściami. Nie ma ich jednak dużo. Dominują nawiązania i komentarze do anglojęzycznych interpretacji o dziewczynkach. I dobrze. „Dziewczynki” stają się w ten sposób ciekawym, a momentami nawet inspirującym wprowadzeniem do poważnego namysłu nad umniejszaną dotąd specyficzną kwestią płci.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Dziewczynki” Weronika Murek, Wydawnictwo Czarne 2023

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora