ELISABETH REVOL PRZEJMUJĄCO O TRAGEDII NA NANGA PARBAT

19.05.2020

Z pewnością wielu z was i wiele z was pamięta tę akcję. W styczniu 2018 roku polski himalaista Tomasz Mackiewicz i francuska himalaistka Elisabeth Revol stanęli na szczycie Nanga Parbat. W drodze powrotnej Polaka dopadła choroba wysokościowa. Na pomoc ruszyła akcja ratunkowa, jednak Mackiewicza nie udało się uratować. Zmarł na górze, którą zdobył.

Po akcji ratunkowej, w której udział wzięli uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 (Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botora i Piotr Tomala), udało się bezpiecznie sprowadzić do domu Elisabeth Revol.

Niewiele ponad rok później Revol kończy pisać książkę, w której przedstawi swój obraz wydarzeń z 25 i 26 stycznia 2018 roku, a także z dni poprzedzających tragiczną wyprawę i tygodni, a nawet miesięcy powolnego dochodzenia do siebie po niej. W Polsce książka Elisabeth Revol pt. „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” ukazała się w na początku 2020 roku, niemal dokładnie w drugą rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.

Revol ze szczegółami opisuje wyprawę i akcję ratowniczą. To właśnie szczegóły, których autorka nie szczędzi, robią największe wrażenie w tej opowieści. A to dlatego, że dzięki nim obserwujemy wydarzenia z bardzo bliska. Fakt, że Revol i Mackiewicz zdobywali szczyt sami, że byli zdani tylko na siebie, potęguje wrażenie pustki i odosobnienia, które czuje się niemal od samego początku książki. Indywidualizm obojga, który z jednej strony sprawił, że himalaistom udało się zdobyć szczyt zimą i to nową trasą, sprawił, że w przypadku problemów Mackiewiczowi i Revol nie mógł nikt pomóc.

Oczywiście, znaczna część książki poświęcona jest właśnie tej tragicznej wyprawie, ale w drugiej części, moim zdaniem ciekawszej, bardziej nieprzewidywalnej, śledzimy losy Revol po powrocie do domu. Obserwujemy, jak himalaistka musiała poradzić sobie z traumą, która została w niej po śmierci Mackiewicza.

Tutaj pojawiają się chyba najważniejsze pytania (nie zawsze wypowiedziane wprost), które zadają sobie, czy to sami himalaiści na całym świecie, czy też osoby śledzące ich dokonania: czy warto?

W jednym z ostatnich rozdziałów Revol zamieszcza nigdy nie wysłany list do Tomka Mackiewicza, w którym wyznaje wszystko to, co powiedziałaby polskiemu himalaiście, gdyby mogła.

Warto przeczytać książkę Elisabeth Revol razem z biografią „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” autorstwa Dominika Szczepańskiego. Obie książki się dopełniają. Biografia Szczepańskiego, jak to biografia, przedstawia całe życie polskiego himalaisty, aż po tragiczną wyprawę w 2018 roku. Revol w swojej książce skupia się na tej wyprawie i jej pokłosiu, nie opowiada szczegółowo o swoim życiu, dzieciństwie i dorastaniu. Ale jeśli chcecie poznać obszerny i wielowymiarowy obraz wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Tomasza Mackiewicza, to polecam czytać te książki razem.

Dodatkowo, jeśli interesuje was fenomen Nanga Parbat, być może zainteresuje was książka Reinholda Messnera „Naga Góra. Nanga Parbat – brat, śmierć i samotność”, w której autor opisuje wyprawę na tę górę ze swoim młodszym bratem. Po zdobyciu szczytu, podobnie jak w przypadku Revol i Mackiewicza, w czasie powrotu do obozu, młodszy brat, Günther, ginie.

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Elisabeth Revol, „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”. Przeł. Anastazja Dwulit. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora