FAKTY CZY FIKCJA – CO BARDZIEJ MROZI KREW W ŻYŁACH?

16.10.2019

Jest taka teoria, która mówi, że lubimy kryminały dlatego, że czytając je siedzimy bezpiecznie w domu i nic złego nie może nam się stać. Z perspektywy fotela i ciepłego koca nawet najgorsze zbrodnie wydają się odległe. Jednak okazuje się, że historie rodem z CSI zdarzają się naprawdę. Co więcej, w przeciwieństwie do serialowej rzeczywistości, w której prawda i sprawiedliwość zawsze zwyciężają, w prawdziwym życiu nikt nie potrafi niektórych spraw rozwiązać. Zaczyna się robić nieco przerażająco? Jeśli chcesz sprawdzić, co bardziej zmrozi krew w twoich żyłach – fakty czy fikcja, sięgnij po te książki.

 

Oficerowie wywiadu, polscy agenci, AL-Kaida, Rosjanie z GRU i polityka – czy może być mieszanka bardziej wybuchowa?

Kiedy jeden oficer polskiego wywiadu ginie w Algierze, a w tym samym czasie inny umiera na atak serca tuż po rozmowie z rosyjskim szpiegiem, sprawa wydaje się co najmniej podejrzana. Tajemnicze śmierci przykuwają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik GRU bacznie przygląda się polskiej scenie politycznej, na której zbliżają się wybory parlamentarne. Czy te wydarzenia są ze sobą powiązane?

Vincent V. Severski wie, o czym pisze. Choć jego historie nie są opisem rzeczywistych wydarzeń (a przynajmniej tak twierdzi autor), to na pewno inspirowane są prawdziwymi zdarzeniami. Severski jest bowiem byłym pułkownikiem polskiego wywiadu, który wiele lat pracował za granicą pod przybraną tożsamością, Teraz też nie ujawnia jej do końca, ponieważ Severski to jego pseudonim literacki.

Poza dobrą, wielowątkową historią, dostajemy od autora iście hitchcockowski klimat. Na początku jest trzęsienie ziemi, a potem jest coraz mroczniej i napięcie stale rośnie. Akcja jest szybka i dynamiczna, pojawia się wiele postaci i szczegółów, trzeba więc pilnować się, aby się nie zgubić w zawiłościach. To wszystko sprawia, że książka przykuwa do fotela i sprawia, że coraz bardziej zaczynamy wierzyć w teorie spiskowe…

 

Są świadkowie, zeznania, dowody, ale winnego nadal nie ma. Jak to możliwe, że pomimo tylu przesłanek i danych w sprawie morderstwa młodej dziewczyny, prokuratura i policja nie były w stanie wskazać winnych tej zbrodni?

Reporterka Monika Góra próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wraca do sprawy sprzed dwudziestu lat, aby dowiedzieć się, jak to się stało, że sympatyczna uczennica liceum została brutalnie zamordowana przez swoich sąsiadów, znajomych rodziców, ojców jej koleżanek. Choć dzisiaj Iwony Cygan już niewielu pamięta, to 20 lat temu tą historią żyła cała Polska. Nie dlatego, że było to wyjątkowo brutalne morderstwo. Nie dlatego, że zostało dokonane na młodej, niewinnej dziewczynie. Ale dlatego, że wydarzyło się w, wydawałoby się, bezpiecznym środowisku – małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają i kłaniają się sobie codziennie, gdzie bez wiedzy sąsiadów nie dzieje się nic. Jak to możliwe, że niemal pod oknami swojego domu została zamordowana dziewczyna i do tej pory nikt nie wie, kto to zrobił? Dlaczego w dziwnych okolicznościach zginęło wiele osób powiązanych z tą sprawą? Sprawdź, na jakie ślady trafiła Monika Góra pisząc swój reportaż.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Vincent V. Severski „Odwet”. Czarna Owca. Warszawa 2019

Iwona Góra „Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan”. W.A.B. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora