FAKTY O POLSCE, KTÓRYCH NIE ZNACIE

17.09.2020

 Czy wiecie, co dzieje się ze szpiegiem, który zostaje zwolniony z pracy? Jak od zera buduje się polityczne i finansowe imperium? Co dzieje się za kulisami w świecie wielkiej polityki? Takie informacje zwykle nie są dla nas dostępne. Jednak są ludzie, którzy nie boją się ujawniać sekretów. Dzięki nim macie niepowtarzalną okazję, aby poznać fakty o Polsce, jakich do tej pory nie znaliście.

„Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego” Agata Kondzińska, Iwona Szpala

Po napisaniu takiej książki można mieć kłopoty… Kto bowiem bierze się za prześwietlenie najbardziej wpływowej osoby w kraju, liczy się z tym, że nie będzie łatwo. Agata Kondzińska i Iwona Szpala, dziennikarki „Gazety Wyborczej”, nie bały się tego zadania. Podjęły się go, aby pokazać nam, jak Jarosław Kaczyński zbudował swoje imperium.

„Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli” – to wyznanie Jarosława Kaczyńskiego z marca 1992 roku. Nagrane zostało podczas spotkania partyjnego aktywu Porozumienia Centrum przez dziennikarza „Nowej Europy”. Jarosław Kaczyński nie wiedział o tym, że jest nagrywany i pewnie dlatego jego słowa były tak szczere.

To zdanie doskonale odzwierciedla politykę, jaką od 28 lat prowadzi prezes PIS. Pokazuje jego prawdziwe założenia i motywacje. Tłumaczy także ścieżkę, jaką przeszła partia Jarosława Kaczyńskiego – od momentu, kiedy w biurze PC zamilkły telefony, bo nie było pieniędzy na opłacenie rachunków, po plany budowy drapacza chmur w centrum Warszawy za 1,2 mld złotych.

Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego” to nie jest książka czysto biograficzna. To portret całego środowiska politycznego prezesa PIS. Znajdziecie tutaj negocjacje za zamkniętymi drzwiami, kontakty z postkomunistami i robione z nimi interesy, budowanie sieci spółek kierowanych przez zaufanych ludzi prezesa oraz wewnętrzne wojenki i duże wojny polityczne. Dowiecie się, co działo się na zapleczu partii Jarosława Kaczyńskiego. Poznacie fakty, które nie były dotąd dostępne dla zwykłych ludzi. „To reportaż z polskiej stajni Augiasza” pisze Adam Michnik.

Nie ma znaczenia, czy należycie do grona osób, które obserwowały na bieżąco karierę prezesa i rozwój PIS-u, czy jesteście z pokolenia, które z racji wieku nie miało takiej możliwości. W tej książce znajdziecie bowiem dokładny opis najważniejszych postaci z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego, szczegółowe kalendarium wydarzeń, a także zdjęcia i fragmenty dokumentów. Tutaj znajdziecie fakty i tylko fakty, a one mówią same za siebie.

„Zwyczajny szpieg. Powrót” Filip Hagenbeck

„Filip, ale ty wiesz, że już tutaj nie pracujesz?” – tak wyszkolony w Kiejkutach i oszlifowany w Centrali oficer operacyjny dowiedział się, że właśnie stracił posadę szpiega. Zmienił się ustrój polityczny, zmienili się więc ludzie na stanowiskach. Teoretycznie mógł starać się o kontynuację służby w nowej formacji wywiadowczej. Jednak w praktyce było to niemożliwe.

Co robi więc bezrobotny szpieg w momencie, kiedy w Polsce rozpędza się kapitalizm? Ima się przeróżnych zajęć – importuje pomarańcze, ratuje polskie cukrownie przed bankructwem, pracuje jako handlowiec w Radiu Kolor, staje się giełdowym „milionerem”. Jednak po jakimś czasie Firma wraca z propozycją nie do odrzucenia. „Konsylium trwało długo, ale nie wykazało ani mojej socjopatii, ani innego stanu wykluczającego mój powrót do Firmy. Przeszedłem do kolejnego etapu. I ostatecznie Rzeczpospolita uznała, że jestem godzien”. Tak rozpoczyna się kolejny etap w życiu Filipa Hagenbecka, polskiego szpiega.

Książka „Zwyczajny szpieg. Powrót” to nie jest zwykła autobiografia. Gdyby nie to, że napisał ją sam Hagenbeck, można by pomyśleć, że to niezwykle barwna powieść fabularna, która opiera się wyłącznie na fantazji pisarza. A to, co tutaj znajdziecie, to same fakty, okraszone jednak dużą dawką humoru. Dystans i lekkość, z jaką autor opisuje swoje perypetie oraz realia tamtejszych czasów w Polsce, sprawiają, że książkę czyta się z wielką przyjemnością.

Chcecie dowiedzieć się, jak pracuje zwyczajny szpieg, podczas gdy jednocześnie prowadzi z pozoru zwyczajne życie? Poznać tajemnice międzynarodowej rangi? A przy okazji też trochę się pośmiać? Sięgnijcie po książkę „Zwyczajny szpieg. Powrót”.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Agata Kondzińska, Iwona Szpala „Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego”. Agora. Warszawa 2020
Filip Hagenbeck „Zwyczajny szpieg. Powrót”. Czarna owca. Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora