GRUDZIEŃ SPRZYJA CZYTANIU. SIĘGNIJ PO KSIĄŻKI, KTÓRE DAJĄ DO MYŚLENIA!

12.12.2017

Większość z nas z całego roku woli okres od końca kwietnia do września. Później, gdy robi się chłodno, deszczowo i nieprzyjemnie trudno zmusić się do jakiejkolwiek aktywności. Jesień ma jednak pewne zalety. Gdy za oknem szybko robi się ciemno, to świetny czas na czytanie książek! Mamy dla Was trzy wartościowe lektury, na które warto poświęcić spokojne, jesienne popołudnia.

zolwie

Żółwie aż do końca, Graham Green

John Green to autor, który nie boi się podejmowania w książkach trudnych tematów. W bestsellerowej powieści „Gwiazd naszych wina”, która została uznana za najlepszą młodzieżową książkę roku 2012 przez „The New York Times”, poruszył temat choroby na raka i śmierci. W kolejnej powieści również sięga po niełatwy temat. „Żółwie aż do końca” to przede wszystkim portret życia osoby cierpiącej na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Z tego powodu powieść uznano za najbardziej osobistą w dorobku pisarza, bowiem autor cierpiał na to schorzenie. Bohaterkami książki są dwie nastolatki. Daisy i Aza chodzą do jednej szkoły i przyjaźnią się, choć wiele je różni, m.in. status społeczny i ekonomiczny. Szesnastoletnia Aza, która opowiada nam historię, cierpi na zaburzenia popularnie zwane nerwicą natręctw. W jej głowie stale krążą różne myśli, które nie dają jej spokoju i wywołują obezwładniający lęk. Dziewczyny wspólnie prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia miliardera Russella Picketta. Na tego kto rozwikła zagadkę, czeka sto tysięcy dolarów nagrody! Wspólnymi siłami próbują dotrzeć do Davisa, syna miliardera, którego Aza poznała kiedyś na letnim obozie. Dzięki temu, że pisarz czerpał z własnego doświadczenia, bardzo sugestywnie przeniósł na papier towarzyszące chorobie emocje i gonitwy myśli oraz towarzyszące temu próby prowadzenia mimo wszystko normalnego życia. „Żółwie aż do końca” to piękna opowieść o miłości, przyjaźni i pokonywaniu przeciwności losu.

7d-powaznie-zabawne-nieskonc

Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne, Terry Pratchett

Terry Pratchett to jeden z najbardziej cytowanych współczesnych pisarzy. Obdarzony był specyficznym poczuciem humoru, które sprawiło, że stał się autorem bestsellerów, a jego książki są źródłem ciekawych mądrości życiowych. Choć Terry Pratchett ma na swoim koncie wiele powieści, czytelnicy kojarzą go i cenią przede wszystkim za serię „Świat Dysku”. Ten bestsellerowy cykl obejmuje ponad 41 powieści, które można określić jako satyryczne fantasy. Wykreowany w nim świat jest alegorią naszej rzeczywistości, w której autor wyśmiewa i parodiuje przeróżne, doskonale nam znane zjawiska. „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” jest zbiorem najzabawniejszych myśli pisarza o życiu – od filozofii po chrapanie J Książka ta to w pewien sposób zwieńczenie literackiej twórczości Pratchetta. W jednym tomie zostały zgromadzone te najbardziej niebanalne i oryginalne treści, którymi zachwycał czytelników.

T274749

Człowiek, który widział więcej, Éric-Emmanuel Schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt stworzył niesamowitą, filozoficzną powieść. W jego książkach zawsze jest pełno rozważań nad kondycją współczesnego świata. Nie inaczej jest w nowej powieści. „Człowiek, który widział więcej” opowiada losy Augustina Trollieta. Wychowany w sierocińcu, nie ma rodziny i boryka się z poczuciem braku tożsamości. Jako dwudziestoparolatek odbywa staż w gazecie „Demain”, która jest własnością Pegarda – człowieka bez skrupułów. Trolliet ma nadzieję, że za swoją pracę otrzyma wynagrodzenie, tak się jednak nie dzieje. Chłopak jest bezdomny, pomieszkuje w starej nieczynnej fabryce. Od dziecka posiada dar, który sprawia, że jeszcze trudniej jest mu odnaleźć się w świecie. Główny bohater widzi zmarłych. Pewnego dnia staje się świadkiem zamachu terrorystycznego. To wydarzenie zapoczątkuje lawinę przeróżnych zdarzeń. Augustin spotka na swej drodze szereg osób, które skłonią go do zadawania pytań na temat wiary, religii i Boga. Historia napisana przez Schmitta zmusza do rozważań nad problemami dzisiejszego świata, przede wszystkim nad wiarą. Pisarz wyraża w powieści krytyczną postawę względem religijnych fundamentalistów. Niełatwa, lecz niezwykle wartościowa lektura!

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora