IDEALNA DAWKA EMOCJI NA JESIEŃ

15.10.2021
książki na jesień

Jesień kojarzy się z długimi wieczorami spędzanymi pod kocem, melancholią i stanem lekkiego przygnębienia. Warto więc sięgnąć po dobrą książkę, aby pobudzić swój umysł do życia, a swoje ciało do działania. Nie ma lepszego sposobu na to, by krew w żyłach popłynęła szybciej, niż dobry thriller. Poznajcie nasze propozycje na jesienne wieczory!

Bez pożegnania, Harlan Coben

bez pożegnania harlan cobenWilla Kleina poznajemy na pogrzebie jego matki. Nie było to jednak pożegnanie, jakiego życzyłby sobie każdy z nas. Prawie nikt bowiem nie przyszedł na tę uroczystość. Trudno się dziwić, gdyż 11 lat wcześniej w sąsiedztwie Kleinów doszło do brutalnej zbrodni: gwałtu i morderstwa. Ofiarą była dziewczyna Willa Julie, a głównym oskarżonym… jego ukochany starszy brat Ken. Ken jednak, tuż po zbrodni, rozpłynął się bez śladu i wkrótce wiele osób uznało go za zmarłego. Jednak „trzy dni przed śmiercią matka wyznała – to były niemal jej ostatnie słowa – że mój brat wciąż żyje” wyznaje Will. Ta wiadomość nie daje mu spokoju i postanawia odnaleźć brata. Kiedy w dodatku jego obecna dziewczyna Sheila znika bez śladu, postanowienie wprowadza w czyn. Dziwnym trafem bowiem zaraz po zniknięciu Sheili, do jego mieszkania wkracza FBI…

„Bez pożegnania” to świetnie skonstruowany kryminał, który wciąga od pierwszej strony. Możemy się tu spodziewać tego, co w Cobenie najlepsze – nagłych zwrotów akcji i kompletnie zaskakującej, ale wiarygodnej puenty. Jednak to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania autor. Książka bowiem sprawdza się również jako osobisty dramat społeczny. Tajemnice rodzinne, więzy krwi, zaufanie do najbliższych – nad tymi kwestiami pochyla się Coben w „Bez pożegnania” i zmusza nas tym samym do przemyśleń. Czy najbliżsi są naprawdę tymi, którzy znają nas najlepiej? Czy związki krwi chronią przed zdradą? Czy rodzinie można ufać? Na te pytanie będzie trzeba sobie odpowiedzieć po przeczytaniu powieści.

Nie jest to najnowsza książka Harlana Cobena. Przypominamy ją jednak, ponieważ na platformie Netflix od niedawna można oglądać miniserial, który jest ekranizacją powieści „Bez pożegnania”. To nie pierwsza współpraca pisarza z Netflixem. Harlan Coben ma kontrakt na kilkanaście produkcji na podstawie swoich powieści. W dodatku każda z nich ma być zekranizowana przez ekipy z różnych krajów. Jaki będzie efekt tej współpracy? Przekonajcie się sami!

Instynkt mordercy, Rachel Caine

instynkt mordercy rachel caine

„- Wszystko będzie dobrze – zaśpiewała do swoich dzieci, które nawet się nie poruszyły przez sen. – Mamusia wszystkim się zajmie.
Teraz pozostawało jej już tylko bycie silną.”

Gwen Proctor – prywatna detektyw i Kezia Claremont – policjantka, ruszają na poszukiwanie matki dwóch dziewczynek. Ich ciała zostały znalezione w samochodzie zatopionym w stawie. Nikt nie wie co się wydarzyło, kto stoi za tą zbrodnią. Ich matka zaginęła bez śladu, więc pojawiają się pytania, czy również nie żyje, została porwana, a może to ona stoi za makabryczną śmiercią swoich córeczek? Kobiety, by odkryć tajemnicę, wkraczają na niebezpieczne terytorium.

Gwen i Kezia to duet idealny. Podejmują się niezwykle trudnego zadania, jakim jest schwytanie mordercy. Choć narażają swoje życie, nie ustaną dopóki nie doprowadzą śledztwa do szczęśliwego finału. To odważne kobiety, które nie cofną się przed niczym, aby dopiąć swego. A jeśli ktoś zagrozi ich rodzinie, potrafią być jeszcze bardziej waleczne. To bardzo ciekawe postacie i choćby dla lepszego ich poznania, warto sięgnąć po lekturę. Jednak nie jest to jedyny powód. „Instynkt mordercy” to także fenomenalnie skonstruowany thriller. Rachel Caine gwarantuje nam pełen wachlarz doznań podczas odkrywania kolejnych fragmentów fabuły. Nie będziecie się nudzić ani przez jedną stronę, a książkę pochłoniecie w ekspresowym tempie.

„Instynkt mordercy” to piąta powieść z serii Stillhouse Lake i prawdopodobnie ostatnia. Autorka bowiem niespełna rok temu przegrała walkę z rakiem. Na szczęście pozostawiła po sobie nie lada kolekcję fantastycznych powieści. Warto po nie sięgnąć, gdyż Rachel Caine wiedziała, jak przykuć uwagę czytelnika. Każdy, kto zna jej styl wie, że obietnice „przeczytam jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać” nigdy się nie spełniają.

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Harlan Coben „Bez pożegnania”. Albatros. Warszawa 2021
Rachel Caine „Instynkt mordercy”. Filia. Poznań 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora