IDEALNE ŻYCIE NIE ISTNIEJE | „WYBACZAM CI” REMIGIUSZ MRÓZA

30.08.2021
wybaczam ci mróz recenzja

Nadążyć za Remigiuszem Mrozem jest niezwykle trudno. Wydaje jedną książkę po drugiej, w tempie zasługującym na podziw. Jeśli jest jakiś czytelnik, któremu udaje się być na bieżąco z wszystkimi pozycjami autora, powinien dostać nagrodę. Ale czy to oznacza, że poziom książek Mroza spada? Nic bardziej mylnego! Pisarz nie tylko utrzymuje tempo pracy, ale także zachowuje jej jakość. Chwytajcie więc jego najnowszą książkę (póki nadal można o niej powiedzieć najnowsza…).

wybaczam ci remigiusz mrózNiektórzy uważają, że jeśli życie jest zbyt idealne, to nie może być prawdziwe. Ina Kobryn jednak nie miała takich dylematów. Jej małżeństwo z Rafałem można by opisywać w podręcznikach dla par, jako twór idealny – mąż miał dobrą pracę i zajmował w niej wysoką pozycję, byli nierozłączni, prowadzili ułożone życie. Mężczyzna-ideał. Jedna noc zmienia wszystko.

Na placu Konstytucji w Warszawie samobójstwo popełnia młoda dziewczyna. Chwilę przed śmiercią jednak wysyła prywatną wiadomość do Rafała o treści „Wybaczam Ci”. Ina próbuje dowiedzieć się, kim była dziewczyna, jednak wiadomość znika, podobnie jak jej mąż. Zdezorientowana Ina rozpoczyna poszukiwania, jednak każda informacja, którą udaje jej się zdobyć, zamiast rozwiązywać sprawę, jeszcze bardziej ją komplikuje. Okazuje się, że Rafał nie był tym, za kogo się podawał…

„Zgodnie z moimi przewidywaniami nie było żadnych wyników na jego temat. Brak czegokolwiek związanego ze szkołą, pracą czy jakimikolwiek zajęciami. Jego imię i nazwisko nie figurowało nigdzie. Zupełnie jakby nigdy nie istniał”.

Czego można się spodziewać po „Wybaczam Ci”, najnowszej powieści Remigiusza Mroza? Dokładnie tego, czego oczekujemy od najpopularniejszego pisarza w Polsce. Powieść to wielowątkowy kryminał, który ma w sobie elementy thrillera psychologicznego, powieści sensacyjnej oraz gangsterskie motywy. Fani prawniczego świata, od którego zaczynał Mróz, także nie będą zawiedzeni. Pisarz zastosował też receptę sformułowaną niegdyś przez Hitchcocka – już na początku jest trzęsienie ziemi, a napięcie potem tylko rośnie. Wszystko razem łączy lekkie pióro autora i brawura z jaką kreuje wydarzenia. Wierni czytelnicy autora nie będą więc zaskoczeni, nie znajdą tu wielu nowych rozwiązań. Jednak być może właśnie o to chodzi – czytając Mroza wiemy czego się spodziewać i to właśnie dostajemy.

„- (…) zasługujesz na to, żeby poznać prawdę.
– Nawet jeśli jest niewygodna?
– Szczególnie wtedy.”

Powieść „Wybaczam Ci” jest samodzielną pozycją, nie jest częścią żadnej serii… jeszcze. Bo pisarz, jak to ma w zwyczaju, nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie internautów o kontynuacje historii Iny Kobryn. Jednak znając zamiłowanie Mroza do seryjnych historii (i do sukcesów jakie mu przynoszą), jest szansa, że jeszcze usłyszymy o bohaterach tej powieści.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Remigiusz Mróz, „Wybaczam Ci”, Czwarta Strona, 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora