IMPREZY, NA KTÓRYCH PRAWDZIWY BOOKOHOLIK MUSI SIĘ POJAWIĆ

13.05.2019

Festiwale to nie tylko muzyka, wielkie sceny i tłum przemierzający wiele kilometrów od jednego koncertu do drugiego. To także książki, spotkania z autorami, wspólne czytanie i warsztaty literackie. W Polsce festiwali poświęconych literaturze jest coraz więcej i coraz więcej to wydarzenia na światowym poziomie. Sprawdź, gdzie w tym roku będziesz mógł posmakować literatury najwyższych lotów.

Warszawskie Targi Książki 23-26 maja

Pierwszą imprezą, na której powinieneś się stawić w tym roku, są Warszawskie Targi Książki. To jedna z największych imprez literackich w Polsce. W 2018 roku w targach wzięło udział blisko 83 500 uczestników! Dodaj do tego 800 wystawców z 32 krajów oraz ponad 1000 autorów, a będziesz mógł wyobrazić sobie ogrom tego wydarzenia. Przez 4 dni na PGE Stadionie Narodowym będzie trwało wielkie święto literatury. Spotkania z autorami, dyskusje, debaty, konkursy i wystawy to tylko część z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. My już nie możemy się doczekać! Więcej -> http://www.targi-ksiazki.waw.pl/.

Big Book Festiwal 21-23 czerwca

Zostajemy na jakiś czas w stolicy. Od 2013 roku odbywa się tu bowiem bezprecedensowe wydarzenie. Mowa oczywiście o Big Book Festivalu. To wydarzenie jest czymś więcej niż spotkaniem z literaturą. To festiwal odważnych przeżyć i idei inspirowanych tekstem. Gośćmi są zaskakujący pisarze i myśliciele z całego świata. Choć nie zawsze są to nazwiska znane i popularne, to możesz mieć pewność, że wniosą powiew świeżości do twojego literackiego świata. Big Book Festival otwiera się bowiem na wszystko, co nowatorskie. Nie tylko poszukuje i sprawdza nowych autorów, ale także eksperymentuje z różnymi formami wydarzeń. Gwiazdorskie maratony czytania, sparingi literackie czy tłumne rekordy czytania to tylko niektóre projekty realizowane w ramach festiwalu. Jeśli masz ochotę na nietypowe, nowe doznania literackie, koniecznie zajrzyj na Big Book Festival -> https://bigbookfestival.pl/.

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon 8-11 sierpnia

Drugi weekend sierpnia zarezerwowany jest dla miłośników fantastyki. To wtedy kampus Uniwersytetu Białostockiego zostanie opanowany przez elfy, orków, trolle i inne stwory. Żadnego miłośnika fantastyki nie może tam zabraknąć! Jednym z głównych punktów programu Polconu, obok spotkań z gośćmi honorowymi, jest wręczenie Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Chcesz przekonać się, kto w tym roku otrzyma to prestiżowe wyróżnienie? Koniecznie wpadnij do Białegostoku na Polcon. https://polcon.pl/.

Literacki Sopot 15-18 sierpnia

Tydzień później skoczymy nad morze. Sopot bowiem to nie tylko tłum półnagich turystów przechadzających się po Monciaku, ale także cel moli książkowych. Literacki Sopot od 8 lat przyciąga miłośników literatury. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Brexit organizatorom nie straszny, dlatego w tym roku skupimy się na książkach prosto z wysp brytyjskich. Duży nacisk zostanie położony na tematy związane z feminizmem – w programie między innymi debata o twórczości Mary Wollstonecraft i Virginii Woolf. Wśród do tej pory ogłoszonych gości są: Katie Green, Isabel Greenberg, Daisy Johnson, Sarah Perry, Szirin Ebadi, Reni Eddo-Lodge, Lijia Zhang i Ntailan Lolkoki. Jak na taki dobór zapatrują się polscy bookoholicy? Przekonaj się sam i dołącz do uczestników festiwalu. http://www.literackisopot.pl/.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 27-29 września

Łódź komiksem stoi już od wielu lat. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1991 roku w Kielcach, jednak wszystkie kolejne odbywały się już w Łodzi. Czego możesz spodziewać się na tym wydarzeniu? Będą spotkania artystów z publicznością, strefa autografów, panele dyskusyjne i prelekcje, a na scenie głównej coroczny konkurs cosplay. Znajdzie się coś dla miłośników gier planszowych, a także turnieje dla graczy komputerowych. Być może nie jest to typowo literackie wydarzenie, jednak ze względu na swoje tradycje (w tym roku odbędzie się już 30. edycja festiwalu!) oraz ogromne grono uczestników, warto o nim wspomnieć. https://komiksfestiwal.com/

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 24-27 października

Ostatni weekend października 2019 roku należy do Krakowa. „Książka” będzie w tym czasie najczęściej wypowiadanym słowem w rodzie Kraka. Miasto zostanie zdominowane przez bookoholików. Czytających i rozmawiających o literaturze ludzi spotkacie wszędzie, wiele wydarzeń towarzyszących będzie się bowiem odbywać poza terytorium EXPO Kraków. Nie bez powodu hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów będą słowa Carlosa Ruiza Zafóna „Czytać to bardziej żyć” – Kraków będzie naprawdę żył literaturą! https://ksiazka.krakow.pl/.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora