JAK ROZMAWIAĆ O POLITYCE? | „Wybór” D. Tusk, A. Applebaum

07.02.2022

Książki o polityce to specyficzny typ literatury. Do takiego gatunku zaliczyć należy też „Wybór” Tuska i Applebaum. Czasem warto jednak sięgnąć po coś z nie swojej półki, by przy okazji przekonać się, że rozmowa o polityce może być na poziomie.

Książka o polityce, recenzja o książce

applebaum tusk wybórNa początku muszę zaznaczyć, że jeśli ktoś oczekuje po tym tekście, że będę recenzować poglądy czy przekonania polityczne i poddam je ocenie, zawiedzie się. Tym razem powodowała mną zwykła ciekawość, której sprzyjała okazja, czyli wydanie wywiadu Anne Applebaum z Donaldem Tuskiem pod tytułem „Wybór”.

Obu autorów nie trzeba specjalnie przedstawiać. Donald Tusk to znany powszechnie i budzący emocje lider polityczny, z kolei Anne Applebaum to nagradzana dziennikarka i publicystka, autorka takich dzieł, jak „Gułag” czy „Czerwony głód”. Pomysł rozmowy wydaje się w tym przypadku trafiony i szczęśliwy.

Sezon na politykę

„Wybór” to jednak publikacja na swój sposób sezonowa, bo będąca rejestracją pewnych nastrojów i poglądów aktualnych w danym momencie. W rozmowie pojawia się wiele kwestii związanych z sytuacją we współczesnym świecie. Jest sporo uwag na temat Unii Europejskiej czy Ukrainy, komentarze o Chinach czy o polskiej polityce. Dowiadujemy się przy okazji o tak zwanych kulisach życia politycznego, co zresztą zawsze jest ciekawe.

Dominuje analiza, dość zresztą przygnębiająca. Rozmówcy nie obiecują łatwych rozwiązań bieżących konfliktów, wskazują za to na realne i potencjalne zagrożenia dla demokracji. Nie znaczy to jednak, że odbierają nadzieję.

Swoistą ciekawostką będą liczne odwołania do literatury i historii. Z lektury tej książki wynika, że Donald Tusk obficie czerpie z dziedzictwa kultury europejskiej, w tym również kultury antycznej, ale nie tylko. Pojawia się bowiem na przykład Wyspiański. Gdy mowa zaś o polityku jako takim, Tusk stwierdza, że bliżej mu do figury Odyseusza niż Kasandry.

„Wybór” to, jak sądzę, ciekawa lektura przede wszystkim dla zainteresowanych współczesnym życiem politycznym w Polsce i w Europie.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Wybór” Anne Applebaum, Donald Tusk, Agora 2021

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora