JAK ROZWIJAĆ W DZIECKU ZAINTERESOWANIE ZWIERZĘTAMI?

22.05.2019

Już nawet niemowlaka uczymy naśladować dźwięki, które wydają zwierzęta. Nie brakuje też książeczek dla najmłodszych z kurkami, lwami i krówkami. Dzięki nim, niemal od pierwszych dni, pokazujemy dziecku świat zwierząt. A co potem? Często, kiedy maluchy nauczą się, jakie odgłosy wydaje kogut i świnka, zapominamy o tym, aby z wiekiem dalej rozwijać w nich zainteresowanie naturą i światem przyrody.

Warto pielęgnować i rozwijać to, co zaszczepiamy w dziecku podczas pierwszych kilkunastu miesięcy. W końcu lepsza znajomość otaczającej nas przyrody, poznanie zachowań zwierząt, będzie skutkować większą świadomością i wrażliwością na problemy środowiska w dorosłym życiu.

Nie powinno się również zapominać o codziennym czytaniu z dzieckiem (przynajmniej przez 20 minut). Dlatego chciałabym podrzucić wam kilka książek dla dzieci (w różnym wieku), które będą skutecznie rozwijać jego zainteresowanie zwierzętami.

Od drugiego roku życia

W tym wieku doskonale sprawdzi się „Rok w lesie” Emilii Dziubek. Kartonowe kartki w formacie A4, piękne grafiki zapewnią wam doskonałą zabawę, a jednocześnie pozwolą zaobserwować zachowania zwierząt na przestrzeni dwunastu miesięcy i zmieniających się pór roku. Obrazkowy charakter książki pozwala na jej czytanie na wiele sposobów, przez co rozwija kreatywność dziecka oraz jego spostrzegawczość.

Od czwartego roku życia

Kolejnym etapem w rozwijaniu ciekawości nieco starszego dziecka może być książka Neli, małej reporterki „Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta”. Tym razem dziewczynka zabiera czytelnika na spotkanie z różnymi nietypowymi zwierzętami, o których być może do tej pory nie słyszał. Opisuje osobliwe zachowania lub zaskakującą budowę ciała (wielki róg jak u jednorożca w przypadku narwala czy przypominające rękawice bokserskie kończyny rawki błazna). Dodatkowo w książce znajdują się liczne zadania do wykonania, sprawdzające wiedzę przyrodniczą młodego czytelnika, a także miejsce na własnoręczne rysunki i notatki. Zapiski zoologa to doskonała odskocznia od książek, które przybliżają życie powszechnie znanych zwierząt. Dzięki takiej wiedzy dziecko będzie mogło zaskoczyć nawet niejednego dorosłego!

Od siódmego roku życia

Dla dzieci od siódmego roku życia interesującą może okazać się książka „Animalium” Jenni Broom i Katie Scott. Piękne ryciny, poważniejsze słownictwo i niesamowite ewolucyjne drzewo życia. Autorki poprowadzą czytelnika po sześciu różnych salach muzeum, przypisanych odpowiednim grupom zwierząt. Wędrówka na kartach „Animalium” to fascynująca przygoda, nie tylko dla małego miłośnika fauny. Dorosłego również może wprowadzić w zachwyt, a przy okazji… uzupełni wiedzę przyrodniczą!

Jednocześnie warto mieć zawsze pod ręką „Encyklopedię zwierząt. Pytania i odpowiedzi”, w której czytelnik znajdzie odpowiedzi na takie pytania jak: „Które młode dostaje klapsa, kiedy jest niegrzeczne?”, „Który ptak wylatuje na pełne morze?” lub „Czy wszystkie ptaki śpiewają?”. Jest to gruba lektura na wiele wieczorów, ale jestem pewna, że dzięki dużej czcionce, pięknym ilustracjom i chwytliwym tytułom rozdziałów, sprawi dużo radości, a także przyniesie i utrwali wiedzę o świecie przyrody.

Pamiętajcie też o praktyce, prócz wspólnego czytania i odkrywania książek, również o codziennym opowiadaniu dzieciom o otaczającej przyrodzie, wizytach w zoo czy oglądaniu filmów przyrodniczych. Wszystko razem na pewno zaowocuje i sprawi, że maluch wyrośnie na mądrego i świadomego otaczającej nas przyrody dorosłego.

 

Wybrane książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Nela mała reporterka, „Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta”. Burda Media Polska. Warszawa 2019.

 

Autor

Marta Kraszewska
Marta Kraszewska
Pozytywnie zakręcona i uzależniona od książek od książek. Czyta, kiedy tylko pozwala na to praca na etacie i rodzina. Prowadzi blog i bookstagram Rudym spojrzeniem.
Artykuły autora