JESIEŃ, CZAS NA ZMIANY

25.10.2021
jesień czas zmiany

Jesienna aura kojarzy się z melancholią, ale przecież tę dziwną energię, w której przyroda przygotowuje się do zimy, można wykorzystać do pogłębionej refleksji. Książki, które tym razem chcemy zaproponować, mogą to ułatwić.

„Dom w butelce” Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska

dom w butelce„Dom w butelce” Agnieszki Jucewicz i Magdaleny Kicińskiej to zbiór dwunastu rozmów z DDA, czyli dorosłymi dziećmi alkoholików. O DDA wiadomo coraz więcej, ale – co może nawet ważniejsze – wiedza na ten temat dociera nie tylko do specjalistów, ale i do zwykłych ludzi. Do nich też kierują swoją książkę autorki.

Każda z tych rozmów to świadectwo długiej i trudnej drogi, jaką przebyły bohaterki i przebyli bohaterowie, by dojrzeć do mówienia o alkoholizmie swoich rodziców. W opowieściach powracają charakterystyczne motywy: wstyd, ciężar dźwigany przez dzieci, decyzja o terapii, wsparcie, potrzeba miłości i bliskości.

Zadaniem autorek było tylko słuchać. To na pozór prosta czynność, choć – o czym przekonają się ci, którzy sięgną po książkę – również i najbardziej wymagająca. Zwłaszcza gdy rozmówcy mówią o bardzo trudnych i ważnych sprawach.

„Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim kościele” Artur Nowak, Stanisław Obirek

gomora obirek nowakW ostatnich miesiącach opinię publiczną wstrząsnęła seria skandali, w której osławionymi bohaterami byli przedstawiciele Kościoła katolickiego. Jak się okazuje z doniesień prasowych, wciąż nie znamy całej prawdy.

„Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim kościele” jest książką, która odsłania niewygodne fakty. Autorzy, Artur Nowak i Stanisław Obirek, wprost mówią o patologiach, przestępstwach, nadużyciach, wykluczeniach i przemocy. Obraz instytucji, jaki wyłania się z zebranego przez nich materiału, jest przerażający.

Ale w książce wybrzmiewa też i ton konstruktywny. Mowa o pewnego rodzaju nadziei, która wiąże się z oczekiwaniem zmiany. Odkrywając i omawiając mechanizmy, autorzy zastanawiają się, jak możliwy jest inny Kościół katolicki.

„Moja lewa joga” Paulina Młynarska

moja lewa joga paulina młynarskaOstatnia z trzech proponowanych tutaj książek to zaproszenie do wspólnej nauki; nauki lepszego życia. Nauczycielką jest Paulina Młynarska, a właściwie… joga, która prowadzi Młynarską i która przyniosła zmianę.

Młynarska w „Mojej lewej jodze” rozjaśnia fakty i przybliża specyfikę jogi. W pewnym sensie jej opowieść ma więc charakter podręcznika skierowanego do tych, którzy dopiero do jogi się przymierzają. Poza jasnym i klarownym wykładem mamy tu jednak również opowieść osobistą – o cenie, którą musiała zapłacić za decyzje o swojej przemianie.

Warto sięgnąć po tę książkę z wielu względów. Także i dlatego, że ogrom rzeczy, z którymi mierzymy się jako obserwatorzy życia politycznego czy społecznego, tutaj pokazany jest jako okazja do wzięcia spraw w swoje ręce. To naprawdę dobra i twórcza lekcja życia.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Dom w butelce” Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska, Wydawnictwo Agora, 2021
„Moja lewa joga” Paulina Młynarska, Prószyński Media, 2021
„Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim kościele” Artur Nowak, Stanisław Obirek, Agora, 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora