JO NESBO I JEGO NOWA, KRWAWA HISTORIA INSPIROWANA SZEKSPIREM!

27.04.2018

Miasto bez nazwy. Deszczowe, wietrzne i pełne zatrutego powietrza. Króluje tu bezrobocie, hazard i handel narkotykami. To sceneria, w której na nowo rozegra się najbardziej znana tragedia Szekspira. Sięgnij po współczesną wersję Makbeta, napisaną przez norweskiego mistrza thrillerów!

Powieść Nesbo to część większego przedsięwzięcia o nazwie „Projekt Szekspir”, które zostało zainicjowane przez brytyjskiego wydawcę Hogarth Press z okazji przypadającej w 2016 roku 400 rocznicy śmierci tego wybitnego dramatopisarza. Do projektu udało się zaangażować bestsellerowych autorów, którzy podjęli się trudnego zadania napisania współczesnych wersji najbardziej znanych dzieł Szekspira!

Na nowo zinterpretowanych zostanie siedem utworów, m.in. „Zimowa opowieść”, „Poskromienie złośnicy” i „Hamlet”. Obok Nesbo do współpracy zostali zaproszeni: Jeanette Winterson, Howard Jacobson, Anne Tyler, Margaret Atwood, Jo Nesbø, Tracy Chevalier i Gillian Flynn.

„Projekt Szekspir” wzbudza ogromną ciekawość. Wszyscy znamy klasyczne wersje utworów, dlatego fabuły nowych mocno nas nie zaskoczą. Nesbo i pozostali autorzy stanęli przed trudnym zadaniem, by mimo tego wzbudzić w czytelnikach ciekawość i utrzymać ich uwagę do końca swoich powieści.

Jo Nesbo akcję „Macbeth’a” umiejscowił w latach 70-tych, w skorumpowanym, pełnym przestępców mieście. Ku zaskoczeniu mieszkańców miasta, po śmierci dotychczasowego komendanta policji, stanowisko objął Duncan – reprezentujący nowe pokolenie wykształconych dowódców, chcących walczyć z korupcją. Macbeth również należy do nielicznego grona nieprzekupnych policjantów. Jest dowódcą jednostki specjalnej i po brawurowej akcji przeciwko handlarzom narkotyków, jego kariera zawodowa nabrała tempa. Pewnego dnia policjant słyszy przepowiednię, której pierwsza część wkrótce się spełnia. Od tego momentu bohater nie potrafi wyrzucić jej z głowy. Powoli myśl o władzy zatruwa mu umysł. Ostatecznie nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć cel. Piękna i wpływowa Lady wspiera go i jest tą, która namawia go do pierwszej zbrodni… Tak, jak w oryginale, jesteśmy świadkami przemiany, jakiej ulega bohater – jego walki z ambicjami i wątpliwościami.

Ponure tło i mroczny ludzki umysł to ulubione tematy Nesbo, którymi zajmował się już we wcześniejszych kryminałach. Tutaj stworzył bardzo ciekawy, mroczny klimat dla ponadczasowej, krwawej historii Szekspira. Ludzkie słabości, zazdrość, rywalizacja i walka o władzę ożywają w jego thrillerze na nowo. Powieść czyta się rewelacyjnie i z podwójną przyjemnością, bo poza tym, że „Macbeth” to ciekawa interpretacja utworu Szekspira, to także świetny, współczesny kryminał!

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora