JO NESBO POTRAFI ZWIEŚĆ KAŻDEGO CZYTELNIKA!

05.04.2017
Jo Nesbo

Aż trudno uwierzyć, że pierwsza część serii kryminalnej autorstwa Jo Nesbo, w której głównym bohaterem jest Harry Hole, ukazała się już 20 lat temu! Nowa, 11 część ma właśnie swoją premierę. Dlaczego detektyw z Oslo tak bardzo spodobał się czytelnikom?

Powieści Jo Nesbo to ambitne, złożone kryminały, pełne napięcia i szybkiej akcji. Autor zawsze lubił obserwować ludzi i analizować ich zachowanie. Teraz wykorzystuje tą umiejętność do wymyślania historii. Jego książki dały mu międzynarodową sławę, jednak za sukcesem stoi przede wszystkim seria z detektywem Harrym Holem. Ile Jo jest w Harrym? Początkowo pisarz zaprzeczał, kiedy dziennikarze zadawali mu to pytanie, z czasem uznał jednak, że Harry ma więcej jego cech niż on sam początkowo przypuszczał. Być może właśnie dlatego udało mu się stworzyć tak wiarygodnego i żywego bohatera.

Detektyw daleki jest od ideału, jednak trudno nie czuć do niego sympatii. Jest pełen melancholii i pesymistycznego nihilizmu. W środowisku policyjnym uważany jest za genialnego śledczego, który dla dobra sprawy potrafi zaryzykować własne życie. Jednak to, że nie uznaje żadnych autorytetów sprawia, że jego koledzy za nim nie przepadają, jego obecność zawsze oznacza kłopoty. Ukończył Wyższą Szkołę Policyjną, przeszedł również roczny kurs tropienia seryjnych zabójców organizowany przez FBI w Chicago. Pracuje w Wydziale Zabójstw Komendy Okręgowej Policji w Oslo, przez krótki czas pracował także dla Policyjnych Służb Bezpieczeństwa. Stanowi mix dobra i zła. Zmaga się z uzależnieniem od alkoholu i jest typowym samotnikiem. Z każdą częścią Harry staje się coraz mroczniejszą postacią, popada w kolejne konflikty, nałóg zaczyna zwyciężać, a granica, która dzieli go od bycia przestępcą, staje się coraz cieńsza…

 Chcesz poznać Harry’ego bliżej? Zapraszamy na krótką wycieczkę po wszystkich tomach serii!

Razem z Harrym Holem zmienia się także Jo Nesbo. Dojrzewają jego książki i sposób pisania. Z każdą częścią coraz śmielej sobie poczyna zarówno w sferze językowej, konstrukcyjnej, jak i fabularnej. Pomysły na zbrodnie stają się coraz bardziej wyrafinowane. Akcja powieści toczy się przede wszystkim w Oslo. Jednak współczesna zbrodnia nie zna granic, dlatego autor zabiera nas także do odległych zakątków świata, takich jak Australia czy Tajlandia. To właśnie w pierwszej części, „Człowiek nietoperz”, razem z Harrym lecimy do Australii. Nesbo zaczął pisać w trakcie swojej podróży po Australii, pierwsze strony powstały już podczas lotu z Oslo do Sydney. Z czasem książka bardzo zmieniła się względem oryginalnego pomysłu. To jedna z dwóch powieści kiedy pisanie i zbieranie materiałów odbywało się jednocześnie. Harry w Sydney musi wyjaśnić sprawę zabójstwa swojej rodaczki, która być może padła ofiarą seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem poznaje ciemną stronę miasta. Ściga mordercę w dzielnicy domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, a na ulicach spotyka typów spod ciemnej gwiazdy.

Ledwo wróciliśmy z Australii, a już przenosimy się do równie gorącej Tajlandii. Nesbo chciał, by akcja drugiej powieści rozgrywała się w dużym mieście, ale nie takim, które dobrze znamy, jak np. Paryż, tylko takim, w którym wszystko może się zdarzyć, gdzie można się zgubić… Wybór padł na Bangkok. Początkowo główną postacią wcale miał nie być Harry! Dopiero po pewnym czasie Nesbo uznał, że detektyw powróci. Napisanie „Karaluchów” poprzedził kilkumiesięczny pobyt pisarza w stolicy Tajlandii, kiedy zbierał materiały i pisał. Książkę kończył już w Norwegii. Tym razem ofiarą padł norweski ambasador, którego ciało zostało znalezione w domu publicznym w stolicy Tajlandii. Harry ma już poważne problemy z alkoholem, wsiada do samolotu skacowany z zastrzykami witaminy B12. Śledztwo prowadzi go przez świątynie, palarnie opium, domy publiczne i bary go-go.

Powieścią, którą sam autor uważa za najważniejszą jest „Czerwone gardło”. To książka najbardziej osobista, bo ocierająca się o historię rodziny pisarza. W czasie drugiej wojny światowej część jego bliskich sympatyzowała z Niemcami, a druga należała do ruchu oporu. Jest to historia wyborów i ich konsekwencji po wojnie. Nie chodzi tu tylko o zbrodnię, ale także o pokazanie fragmentu historii Norwegii. Wydarzenia poznajemy już nie tylko oczami Harry’ego, ale także innych bohaterów. Tym razem Nesbo wiedział już, że będzie tworzył serię, dlatego rozbudował postacie. W tej części poznajemy Toma Waalera – policjanta, z którym Harry Hole prowadzi śledztwo, któremu jednak nie ufa. Brutalna zbrodnia zostaje popełniona na starym hitlerowcu, który zostaje znaleziony, z poderżniętym gardłem, w miejscu spotkań neonazistów. Hole podejrzewa, że sprawa może mieć początek w czasach drugiej wojny światowej, tropi mordercę, który chce zemścić się na norweskiej rodzinie królewskiej.

Trzeci klucz” to druga część, której główna akcja rozgrywa się w Oslo. Coraz lepiej poznajemy mroczne miasto Harry’ego. Scena pierwsza to klucz do dalszej historii. Pisarzowi zależało na tym, by wstrząsnąć czytelnikiem w pierwszych 10 stronach. Co ciekawe jako miejsce zbrodni Nesbo wykorzystał mieszkanie swojego sąsiada i opisał je, za jego zgodą, w najdrobniejszych szczegółach. Harry prowadzi śledztwo ze swoją nową partnerką – Beate Lonn. Bezwzględny przestępca napada na bank i z zimną krwią zabija młodą kasjerkę. Dochodzi do kolejnych zbrodni, a poszlaki wiodą daleko poza granice Norwegii. Harry bada sprawę brutalnego napadu, ale sam zostaje posądzony o zabicie swojej byłej dziewczyny…

Pentagram” w dużej mierze opowiada o osobistym życiu Harry’ego. Kolejna wpadka alkoholowa sprawia, że otrzymuje wypowiedzenie, ale z uwagi na okres urlopowy zostaje włączony do śledztwa, które prowadzi Tom Waaler. Hole podejrzewa go o udział w przemycie broni i doprowadzenie do śmierci jego byłej partnerki z wydziału. Niestety wciąż nie ma na to dowodów. Tropi także seryjnego mordercę, który zastrzelonym przez siebie ofiarom odcina kolejne palce u rąk, a na miejscu zbrodni zostawia znak – pentagram. Przed wyrzuceniem na bruk chroni Harry’ego umiejętność chwytania morderców i  Bjarne Moller, jego przyjaciel i bezpośredni przełożony.

W „Wybawicielu” stolica Norwegii jest zasypana śniegiem. Podczas bożonarodzeniowego koncertu ktoś strzela do oficera Armii Zbawienia. Fotograf uwiecznił na zdjęciu zabójcę, ale nie udaje się go rozpoznać. Harry ściga go i przeczesuje  miasto odwiedzając jego ciemne zaułki. Jak zwykle stosuje metody dalekie od procedur…

Kluczową rolę dla stworzenia klimatu książki „Pierwszy śnieg” stanowi jej pierwsza scena. Jest listopad i w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker wraca po pracy do domu. Mąż i syn przygotowują dla niej kolację. Birte chwali ich za ulepienie bałwana w ogrodzie, a oni skonsternowani tłumaczą, że bałwan nie jest ich dziełem…Chłopiec przygląda się bałwanowi i zastanawia dlaczego stoi on tak blisko domu i zamiast patrzeć w drugą stronę, wpatruje się w ich dom… To scena jak z horroru! I taka właśnie jest ta powieść. Co ciekawe nie jest to wcale krwawa historia, jednak czytając odczuwamy podobne emocje jak przy lekturze powieści grozy. Po Oslo i okolicach krąży seryjny zabójca, ofiary to kobiety zamężne, a w pobliżu miejsca zbrodni zawsze pojawia się bałwan. To właśnie tą część już w październiku zobaczymy na ekranach kin! Kiedyś Nesbo pytany o aktora, który jego zdaniem pasowałby do roli Harry’ego, wymieniał Nicka Nolte. Na ekranach zobaczymy jednak Michaela Fassbendera. Pisarz odwiedził plan zdjęciowy i wówczas reżyser postanowił dać mu niewielką rolę – Jo pojawia się w filmie na 2 sekundy 😉

Po rozwiązaniu sprawy Bałwana, która dotknęła w okrutny sposób jego najbliższych, komisarz w ósmej części cyklu – „Pancerne serce” – porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Żyje tam z dnia na dzień, szuka zapomnienia w hazardzie i opium. Tymczasem w Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety. Podobny sposób dokonania zabójstw wskazuje na tego samego sprawcę. Tajemnicze narzędzie zbrodni  pozostawia w ustach ofiar dwadzieścia cztery rany. Szef Wydziału Zabójstw ściąga do Norwegii Harry’ego – jedynego człowieka specjalizującego się w seryjnych mordercach.

Upiory” wnikają głęboko w życie osobiste Harry’ego. Nesbo stawia go tu w roli ojca. Dochodzi do zabójstwa, które nie powinno zaprzątnąć szczególnej uwagi śledczego. Młody, zdesperowany heroinista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Detektyw bada sprawę, w którą zamieszany jest Oleg, syn jego ukochanej Rakel. W książce poznajemy jeszcze mroczniejszą stronę Oslo – miasta, którym rządzi przemysł narkotykowy, a na jego szczycie tajemniczy Dubaj.

Jo Nesbo w tej części zwodzi nas od pierwszych stron. „Policja” to przebiegła gra w kotka i myszkę nie tylko z ofiarami i policją, ale także z czytelnikami. Tym razem seryjny morderca poluje na policjantów.

Z każdym miesiącem rośnie liczba ofiar. Schemat postępowania mordercy staje się jasny. Każde brutalne morderstwo policjanta odpowiada nierozwiązanej sprawie z przeszłości. Brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego. Gdzie jest Harry?

Pracę nad ostatnią częścią, „Pragnieniem”, Nesbo rozpoczął w 2015r. Inspiracją do tej historii było przypadkowe podsłuchanie przez pisarza rozmowy pary będącej na randce umówionej przez aplikację Tinder. Wątki dotyczące wampiryzmu zaczerpnął z historii Petera Kürtena, niemieckiego seryjnego mordercy zwanego „Wampirem z Düsseldorfu” i Richarda Chase’a „Wampira z Sacramento” – amerykańskiego seryjnego mordercy. Na początku historii Harry Hole doświadcza niespotykanego dla niego stanu, czyli szczęścia. Ta sytuacja jest dla niego równie zaskakująca, jak dla wiernych fanów wiecznie balansującego nad przepaścią bohatera. Jego życie osobiste uległo wielkiej przemianie, porzucił pracę w Policji i zaczął prowadzić wykłady w Wyższej Szkole Policyjnej. Jednak tkwiący w nim policjant ostatecznie zwycięża i śledczy znów staje się łowcą morderców. W tej części Harry ściga jedynego zbrodniarza, któremu kiedyś udało się uciec…

11 tomów wyrafinowanych zbrodni, mrocznych postaci i śledzenia losów bohatera, któremu życzymy jak najlepiej, ale który nieuchronnie zmierza ku upadkowi. To kultowa seria kryminalna, którą trzeba znać!

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora