JOHN GRISHAM – MISTRZ THRILLERÓW PRAWNICZYCH!

04.09.2017

Są autorzy po których książkę sięgamy za każdym razem z pewnością, że będzie to dobra lektura. Tak jest w przypadku Johna Grishama – amerykańskiego pisarza i prawnika. Jest on bowiem autorem bestsellerowych thrillerów, które znacie chociażby z głośnych ekranizacji, takich jak „Firma” z Tomem Cruisem czy „Raport pelikana” z Julią Roberts. Oszałamiający sukces wydawniczy pisarz osiągnął w bardzo krótkim czasie!

Na długo przed tym, zanim nazwisko Grishama stało się synonimem bestsellerowych thrillerów prawniczych, pisarz pracował jako prawnik w kancelarii w niewielkim miasteczku Southaven, w stanie Missisipi. Każdą wolną chwilę poświęcał na swoje hobby, czyli pisanie. Kancelaria, w której pracował, specjalizowała się w prawie karnym. Jedna z rozpraw zainspirowała Grishama do napisania „Czasu zabijania”. Wstawał o 5 rano, by przed pracą poświęcić kilka godzin na pisanie. Pierwsza powieść była gotowa w 1987 roku, po 3 latach pracy nad nią. Książka była jednak odrzucana przez wielu wydawców, w końcu udało się ją opublikować w 1988 roku. Słabe zainteresowanie pierwszą powieścią prawdopodobnie zakończyłoby karierę pisarską Grishama, gdyby nie fakt, że pisarz rozpoczął już pracę nad drugą powieścią. Ogromny sukces kryminału pt. „Firma” spowodował, że pisanie stało się jednak jego pełnoetatowym zajęciem. Książka aż 47 tygodni spędziła na liście bestsellerów New York Timesa i stała się najlepiej sprzedającą powieścią w 1991 roku. Wykupienie praw do jej ekranizacji spowodowało, że Grisham z początkującego pisarza z trudem wydającego swe książki, nagle stał się gorącym nazwiskiem w świecie wydawniczym. Sukces kolejnej powieści „Raportu pelikana” potwierdził opinię, że jest on mistrzem prawniczych thrillerów.

Czytając Grishama możecie się spodziewać doskonałej narracji, dynamicznej i trzymającej w napięciu akcji, wyrazistych postaci oraz dramatycznych konfliktów na tle amerykańskiej rzeczywistości. „Ława przysięgłych”, szósta powieść Johna Grishama, wydana po raz pierwszy w Polsce w 1996 roku, posiada wszystkie te cechy. Historia przenosi nas do lat 90-tych w USA, kiedy opinia publiczna nie była jeszcze świadoma rakotwórczego działania papierosów. W małym miasteczku w stanie Missisipi toczy się proces przeciwko firmie tytoniowej o nazwie Pynex. Wdowa po zmarłym na raka płuc palaczu, domaga się od koncernu odszkodowania. Nie chodzi tu jedynie o milionowe odszkodowanie, ale o przyszłość całego biznesu tytoniowego. Korzystny wyrok dla powódki będzie miał katastrofalne skutki dla koncernów tytoniowych, zaś dla prawników reprezentujących powodów będzie stanowił prawdziwą żyłę złota. Stawka jest zatem bardzo wysoka, dlatego żadna ze stron nie zamierza grać fair. Nie przebierając w środkach dążą do skompletowania korzystnej dla siebie ławy przysięgłych. Kiedy zbliża się proces na boisku niespodziewanie pojawia się trzeci gracz. Wśród dwunastu mężczyzn i kobiet, którzy wydadzą werdykt, jest ktoś, kto równie zręcznie posługuje się manipulacją co przedsiębiorcy. Fabuła książki skupia się głównie na przebiegu procesu, jednak nie można narzekać na brak akcji, a powolne odkrywanie kart przez tajemniczego człowieka z ławy przysięgłych utrzymuje napięcie aż do ostatniej strony!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora