John Irving, Aleja Tajemnic

01.03.2016

John Irving wysyła nas w podróż aleją tajemnic – Avenida de los Misterios. Naszym przewodnikiem jest pisarz Juan Diego – cudowne, obdarzone niezwykłymi zdolnościami językowymi dziecko z meksykańskiego wysypiska śmieci.

Juan uczy się angielskiego i czerpie swoją wiedzę z książek, które Jezuici wyrzucają na wysypisko. Jako dziecko ulicy, tylko do takich, zniszczonych, częściowo spalonych książek ma dostęp.

Ruszamy z nim w daleką drogę. Poruszamy się między kontynentami, między teraźniejszością i przeszłością, między jawą i snem. Wszystko to miesza się ze sobą i sprawia, że nasza podróż staje się kompletna. Kim są nasi współtowarzysze?  Czy istnieją naprawdę? Może są tylko częścią snu Juana, który miesza się z rzeczywistością?

Dzięki zdolnościom telepatycznym siostry Juana – Lupe, zaglądamy w głowy naszych bohaterów i słyszymy rzeczy, których sami nigdy by nam nie opowiedzieli. Dokąd zaprowadzi nas pomocnik, który czyta w myślach wszystkich, którzy nas otaczają?

Powieść Irvinga jest intensywna, pełna szczegółów i wątków… jak przygoda ze snu.

John Irving,

Aleja Tajemnic

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora