JOJO MOYES I JEJ NOWA POWIEŚĆ!

14.08.2019

Niedawno ukazała się powieść „Kolory pawich piór” znanej i lubianej przez czytelników Jojo Moyes. Co ciekawe, na polskim rynku jest to nowość, a w rzeczywistości to trzecia napisana przez autorkę książka. Warto jednak poznać ten tytuł i przekonać się, jak swoją karierę zaczynała  jedna z najbardziej znanych autorek literatury kobiecej na świecie!

Nazwisko Jojo Moyes prawdopodobnie jest znane każdemu miłośnikowi książek, szczególnie fanom obyczajówki. Pewnie przynajmniej kilka razy słyszeliście o Moyes. Jojo, a właściwie Pauline Sara Jo Moyes urodziła się 4 sierpnia 1969 roku w Londynie. Z zawodu jest dziennikarką, przez 10 lat po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Londyńskim pracowała w „The Independent” , miała również epizod w „Sunday Morning Post”. Jej debiut w roli pisarki miał miejsce w roku 2002, jako pierwsza ukazała się powieść „Sheltering Rain”. Do tej pory Jojo Moyes wydała 15 książek, wiele z nich zostało przetłumaczone na czterdzieści sześć języków, a jedna  została nawet zekranizowana. Świadczy to o niebywałym sukcesie i całej rzeszy wiernych fanów!

Najbardziej znaną w Polsce książką Moyes jest „Zanim się pojawiłeś”, która przez długi czas była bestsellerem w polskich księgarniach. Czytelnicy doczekali się nawet ekranizacji tej powieści, która tak jak książka, znalazła szerokie grono odbiorców. Historia szalonej Lou, która opiekowała się sparaliżowanym Willem sprawiła, że wielu czytelników zarywało noce, by dokończyć czytać tę bolesną i piękną zarazem historię. Idąc za ciosem, autorka napisała kontynuacje „Zanim się pojawiłeś”, czyli „Kiedy odszedłeś” oraz „Moje serce w dwóch światach”, które również stały się hitem przez wzgląd nie tylko na historię głównej bohaterki, ale i przesłanie – nieważne, co się wydarzy, życie zawsze się jakoś ułoży, potrzeba tylko czasu. My również mamy w tej chwili możliwość, by podejrzeć metamorfozę, ale nie bohaterek książek, tylko samej Jojo Moyes!

W Polsce ukazała się właśnie kolejna powieść spod pióra Moyes, czyli „Kolory pawich piór”. Jest to nowość w Polsce, ale nie na świecie. Książka bowiem pierwotnie została napisana w roku 2004 i jest trzecią z kolei powieścią Autorki, która wówczas dopiero rozpoczynała swoją karierę pisarską. O czym jest? To historia Suzanny, skrytej kobiety, która walczy jednocześnie z demonami przeszłości oraz teraźniejszości. Choć bliscy kobiety nie rozumieją jej rozterek, ona nadal żyje w cieniu legendy swojej matki… aż w końcu spotyka kogoś, kto ją rozumie i nie ocenia jej. Pozwala jej być sobą. Więcej fabuły nie chciałabym zdradzać, by nie psuć frajdy z lektury. Powiem tylko, że w moim odczuciu to piękna i jednocześnie smutna powieść, przede wszystkim o wartościach. Książka napisana została z różnych punktów widzenia: kobiety, mężczyzny, matki i córki, syna i ojca. Każdy rozdział daje nam inny widok na daną sytuację. Śmiało mogę przyznać, że nie spodziewałam się takiej dawki różnych emocji, zakładałam, że nowa powieść Moyes będzie lekką, zabawną pozycją na letnie, wakacyjne popołudnie. Tylko jedno moje założenie się potwierdziło – jest to idealny tytuł na wakacyjne, długie wieczory. Jeśli chodzi o pozostałe aspekty, to byłam zaskoczona, ale absolutnie nie zawiedziona. „Kolory pawich piór” może i są napisane w lekki sposób, szybko się je czyta, ale nie jest to zwykła książka – porusza ważne tematy, które przewijają się w codziennym życiu każdego z nas. Niezrozumienie, zmęczenie, zawód, złamane serce, potrzeba bycia kochanym, brak poczucia spełnienia. Autentyczni bohaterowie, którzy mogliby żyć obok nas. Lektura uczy i pokazuje, że nie warto oceniać ludzi nie znając do końca ich historii, a przecież nigdy nie możecie być do końca pewni, czy wiecie o kimś zupełnie wszystko. Zdecydowanie warto przeczytać tę powieść. Po lekturze zrozumiecie, dlaczego Moyes odniosła taki sukces na całym świecie. Polecam!

 

 

Książkę „Kolory pawich piór” Jojo Moyes kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Jojo Moyes, „Kolory pawich piór”. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Kraków 2019.

 

Autor

Pamela Olejniczak
Pamela Olejniczak
Prowadzi blog i bookstagram o nazwie polish.bookstore. Najbardziej kocha kryminały i thrillery, ale czasem lubi wzruszyć się przy dobrym romansie. W życiu codziennym jest… doradcą w serwisie pojazdów ciężarowych!
Artykuły autora